Nešlo o akt státního terorismu, prohlásil Babiš o Vrběticích. Zprávu BIS zatím nelze zveřejnit

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že zpráva BIS, která o aktivitě Ruska ve Vrběticích informovala, nemůže být zveřejněna v plném rozsahu. Podle něj se nejednalo o akt státního terorismu, agenti dle jeho slov útočili na zboží bulharského obchodníka. Vláda také odsouhlasila, že do bezpečnostního posouzení na dostavbu Dukovan nezařadí ruskou jadernou agenturu Rosatom, informoval ministr Karel Havlíček (za ANO).

Praha (Aktualizováno: 19:35 19. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Babiš uvedl, že usiloval o zveřejnění celé zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), která popisuje zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích. Nakonec ale v plném rozsahu zveřejněna být nemůže, řekl. „Je to složitý případ. Chtěl bych říct, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli,“ zdůraznil.

Cílem útoku podle premiéra byla munice, nešlo tak podle něj o konfrontaci s Českou republikou jako takovou. „Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka s municí a zbraněmi, který je pravděpodobně prodával stranám, které bojují proti Rusku, ale to už bylo vysvětleno.“

Kolář: Moskva decimovala českou ambasádu, musíme jednat stejně. V NATO bych požádal o aktivaci článku 5

Číst článek

Ministerstvo financí podle něj bude vymáhat způsobené škody. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) jejich rozsah podle něj v současnosti analyzuje, měly by se pohybovat zhruba okolo miliardy korun.

Operaci Babiš označil za nepřijatelnou. „Je nepřijatelné, že agenti GRU tady prováděli tuto operaci, kterou zpackali. Pokud by ji provedli dobře, tak by to nedopadlo, jak to dopadlo,“ řekl. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle něj případ stále řeší.

Babiš znovu zopakoval, že zprávu obdržel v pátek odpoledne. „Okamžitě jsme začali jednat, kontaktoval jsem pana prezidenta, navštívil ho a rozhodli jsme o vyhoštění ruských diplomatů,“ objasnil.

Zastírací manévr

Za prezidentem Milošem Zemanem jel společně se stávajícím ministrem zahraničí a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Zeman bude ve středu jednat s policejním prezidentem v rámci jmenování nového ministra zahraničí. Zeman podle Babiše schválil reakci vlády, která zahrnovala také vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Vládním speciálem odletěli v pondělí kolem půl šesté večer.

Hamáček stále hájí plánovanou cestu do Moskvy jako kamufláž. Podle expertů to nebylo nutné

Číst článek

Babiš nepotvrdil Hamáčkovo tvrzení, že plánovaná cesta do Moskvy ohledně nákupu ruské vakcíny Sputnik V byla zastíracím manévrem pro diplomatickou reakci v návaznosti na zprávu tajných služeb. „Hamáček neměl letět do Moskvy. Nevím o žádném zastíracím manévru. Opakuju, že jsem mu řekl, že není vhodné, aby tam letěl, to on akceptoval,“ uvedl.

Ve středu se podle šéfa kabinetu vláda také dohodne na dalším společném postupu. O jednotné reakci se bude bavit také na schůzi Evropské rady. Diplomatická reakce Ruska byla podle Babiše neadekvátní a Česko v kauze stojí pevně s postojem NATO.

Vláda podle Babiše zároveň nebude žádat o důvěru poslanců, jak požaduje opozice. Jednání o rozpuštění sněmovny označil za nesmyslné. Česko teď podle něj potřebuje mít stabilní vládu i vzhledem k pandemii covidu-19. Opozice by tak měla počkat na řádný termín voleb, podotkl.

Vyřazení Rosatomu

Česko se také rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích společnost Rosatom v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany.

Špioni projeli prostě přes vrátnici. Vrbětice měly jednoho vrátného a díry v plotě, popisují detektivové

Číst článek

„ČEZ odešle do 30. dubna zúčastněným společnostem bezpečnostní dotazník. Nová vláda pak osloví konečné uchazeče, kteří budou součástí tendru,“ řekl na konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Tendru se tak podle něj zúčastní pouze Jižní Korea, Francie a Spojené státy. „Bezpečnostní dotazník je standardní mezinárodní proces. Nebyl připravován jen kvůli Rosatomu. Týká se celé řady kritérií, nejen geopolitické bezpečnosti,“ vysvětlil ministr.

„Říkali jsme, že se nejedná o zahájení tendru. Naopak se jedná o prověření všech možných uchazečů. Tendr není psán někomu na míru. Jak Korea, tak Francie jasně deklarovaly, že chtějí jít do tendru a splnit technologické a preferenční parametry,“ dodal Havlíček. Je podle něj vyloučeno, že by se Rosatom stal spoluhráčem těchto uchazečů v rámci konsorcia.

Gabriela Knížková, Adam Weidenthaler Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme