Rusky mluvící vězni plánovali útěk

Cílem rozsáhlé bezpečnostní akce v noci na pondělí v okolí českých věznic bylo zabránit vzpouře odsouzených, která měla krýt útěk skupiny rusky mluvících vězňů. Informoval o tom ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Nepokoje byly podle něj připravovány v 11 věznicích v celé České republice. Při operaci Alcatraz se podařilo izolovat 19 nejpodezřelejších vězňů, kteří vzpoury plánovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bo-105 v noci | Foto: Policie ČR

Vzpoury měly začít uprostřed tohoto týdne - a měly umožnit několika bossům ruského organizovaného zločinu, aby se dostali za zdi věznic a utekli. Celá skupina, která měla zázemí několika stovek lidí, byla výborně propojená. U vězňů se prý našly mapy, motáky, telefonní seznamy či nože. Jestli jim v přípravách bouří nějak pomáhali dozorci, není zatím jasné. Ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová každopádně slibuje, že se do několika týdnů všechno vyšetří.

Na eliminaci nepokojů se podílel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu společně s Vězeňskou službou. V rámci této akce nad pražskou pankráckou věznicí v neděli po 22. hodině přelétávaly policejní vrtulníky. Mluvčí policejního prezídia Ivana Zelenáková původně tvrdila, že delší dobu připravovaná akce nemá žádnou souvislost s nějakou vzpourou vězňů.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme