Ruský podnikatel převáděl špinavé stamiliony do bitcoinů. Obří podvod vyšetřuje i česká policie

Česká policie spolupracuje na vyšetřování obřího mezinárodního podvodu. Zjistil to týdeník Respekt. Případ souvisí s ruským podnikatelem Alexandrem Vinnikem, kterého americká FBI podezřívá z kybernetické kriminality. Část nelegálních peněz přitom Vinnik ukryl v českých bankách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle policie obviňují Spojené státy Vinnika z toho, že převáděl do kryptoměny bitcoin peníze z kybernetického vydírání, obchodu s drogami, krádeží identit a daňových podvodů.

Poté, co se část peněz objevila na účtech české banky, se o případ začal zajímat Finanční analytický úřad. Jeho lidé nakonec našli Vinnikovy peníze ve dvou tuzemských bankách. Podle Respektu to bylo několik stovek milionů korun.

FBI obvinila Vinnika z toho, že do bitcoinů převedl minimálně čtyři miliardy dolarů z nezákonného podnikání. Podnikatel, kterého nedávno zatkla řecká policie, obvinění popírá. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako nezávislá měnová alternativa. Americké bezpečnostní složky uzavřely v poslední době několik webových tržišť pocházejících z Ruska, kde se prodávaly drogy nebo zbraně.

null

null

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme