Ruský podnikatel převáděl špinavé stamiliony do bitcoinů. Obří podvod vyšetřuje i česká policie

Česká policie spolupracuje na vyšetřování obřího mezinárodního podvodu. Zjistil to týdeník Respekt. Případ souvisí s ruským podnikatelem Alexandrem Vinnikem, kterého americká FBI podezřívá z kybernetické kriminality. Část nelegálních peněz přitom Vinnik ukryl v českých bankách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle policie obviňují Spojené státy Vinnika z toho, že převáděl do kryptoměny bitcoin peníze z kybernetického vydírání, obchodu s drogami, krádeží identit a daňových podvodů.

Poté, co se část peněz objevila na účtech české banky, se o případ začal zajímat Finanční analytický úřad. Jeho lidé nakonec našli Vinnikovy peníze ve dvou tuzemských bankách. Podle Respektu to bylo několik stovek milionů korun.

FBI obvinila Vinnika z toho, že do bitcoinů převedl minimálně čtyři miliardy dolarů z nezákonného podnikání. Podnikatel, kterého nedávno zatkla řecká policie, obvinění popírá. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako nezávislá měnová alternativa. Americké bezpečnostní složky uzavřely v poslední době několik webových tržišť pocházejících z Ruska, kde se prodávaly drogy nebo zbraně.

null

null

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme