Ruský prezident Putin přiletěl na dvoudenní návštěvu Prahy

Ruský prezident Vladimir Putin odpoledne přiletěl na svou první návštěvu České republiky. Na ruzyňské letiště v Praze dorazil asi s hodinovým zpožděním, protože se protáhl jeho předchozí program v Maďarsku. Po příletu se Putin vydal na Pražský hrad, kde jej přivítal jeho český protějšek Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin, Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Na počest ruského hosta se koná na Hradě slavnostní večeře. Prezident Klaus mluvil se svým protějškem rusky, což Vladimir Putin velmi kvitoval.

Prezidenti mají jednat o ekonomice, kultuře, boji s terorismem i rozvoji vojensko-technické spolupráce. Za účasti obou hlav států budou podepsána také dvě memoranda a rámcová úvěrová smlouva.

Nicméně některé základní dokumenty, jako je například dodatek ke smlouvě o zamezení dvojího zdanění a na ochranu investic, se připravit k podpisu pro tuto návštěvu nepodařilo. Stejně tak se nedostane na pořad dne ani dokument, který by zajišťoval České republice dodávky zemního plynu po roce 2013.

Ve čtvrtek čeká hlavu Ruska jednání s premiérem Jiřím Paroubkem a šéfy obou parlamentních komor. Ministr zahraničí Sergej Lavrov, který Putina doprovází, se setká se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou. Podle ruské strany by návštěva měla povzbudit mezistátní vztahy i spolupráci mezi regiony.

Návštěva ruského prezidenta zaměstnává více než stovku policistů i české tajné služby. Šéf světové velmoci je v Praze na návštěvě po 13 letech. Putinův předchůdce Boris Jelcin se zde v roce 1993 setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Havel spolu s dalšími bývalými hlavami států a významnými světovými mysliteli zveřejnili před Putinovým příjezdem do Česka výzvu, v níž kritizují počínání Ruska v Čečensku. K nastolení otázky lidských práv během česko-ruských jednání dnes vyzvala Strana zelených, mezinárodní organizace Amnesty International i další sdružení.

Moskva v minulosti podrážděně reagovala na protesty, které zněly z Česka k tažení v Čečensku. Jisté ochlazení ve vztazích provázel vstup České republiky do NATO i zavedení víz pro ruské občany po vstupu do Evropské unie. Nyní tyto problémy považují obě strany za překonané.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme