Ruský velvyslanec nevyloučil změnu postoje Moskvy k radaru

Změna odmítavého postoje Ruska k americké radarové základně na českém území není vyloučená. Dnes to připustil ruský velvyslanec v Praze Alexej Fedotov, který se sešel s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Ten zopakoval, že ČSSD považuje v tuto chvíli radarovou základnu za nadbytečnou a chce, aby o radarové základně rozhodli občané v referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Podle Fedotova teď jednají experti USA a Ruska. A pokud vedou státy konzultace, možnost změny tu je: "Teď je ta pozice negativní, protože dosud jsme neobdrželi přesvědčivé odpovědi našich amerických partnerů na otázky, které jsme v této souvislosti měli. A především, v jaké míře je tento projekt adekvátní hrozbám, které dnes existují."

Rusové podle Fedotova vycházejí z toho, že přátelský stát buduje svou politiku tak, aby nevyvolával obavy u země, s níž chce mít dobré vztahy.

Jiří Paroubek zopakoval, že ČSSD považuje v tuto chvíli radarovou základnu za nadbytečnou: "S tím, že je ochotna se k věcem vrátit, pokud bude určitá reflexe ze strany Spojených států toho našeho názoru, že to má být součástí určitého širšího řešení v rámci kolektivní bezpečnosti."

Předseda sociální dmeokracie také dodal, že jeho strana chce, aby o radarové základně rozhodli občané v referendu. Konečné stanovisko k americké základně zaujme ČSSD na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru.

"Nevěřím, že by strana, která tuto výzvu do České republiky přinesla, se nakonec stavěla takto jednotně a agresivně vůči něčemu, co sama podporovala," řekl včera na adresu ČSSD předseda vlády Mirek Topolánek. Připomněl, že právě vlády s převahou ČSSD zahájily a čtyři roky vedly jednání s USA o možné výstavbě části amerického protiraketového štítu, a to v utajení.

Americký radar rozhodně odmítají komunisté. Strana zelených podmiňuje souhlas tím, že základna bude součástí obrany NATO. Občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme