Ruský velvyslanec si vyslechl Zaorálkův protest proti sankčnímu seznamu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov by měl vysvětlit, proč má 89 evropských politiků a vojenských činitelů zakázáno cestovat do Ruska. Požádal ho o to ruský opoziční poslanec Dmitrij Gudkov, který v této souvislosti vznesl oficiální dotaz. Ze stejného důvodu si povolal ruského velvyslance český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Zeptal se ho i na dokument ruské státní televize o invazi v roce 1968.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na velkolepou sobotní přehlídku ruské armády v Moskvě finišují

Přípravy na velkolepou sobotní přehlídku ruské armády v Moskvě finišují | Zdroj: Reuters

Dmitrij Gudkov požádal o vysvětlení, kdo seznam nežádoucích evropských politiků sestavil, podle jakých kritérií, a zeptal se, proč nikdo tuto otázku nekonzultoval s poslanci Státní dumy, kteří se také zabývají diplomacií a vedou meziparlamentní dialog.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavku ruského opozičního poslance Gudkova na vysvětlení sankčního seznamu Moskvy mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

Podle Gudkova nejde o žádné státní tajemství.

Ministerstvo zahraničí odpovědělo, že seznam nezveřejní, protože je důvěrný, a ti evropští držitelé diplomatických pasů, kteří mají pochybnosti o tom, jestli je do Ruska pustí, nebo ne, se mají zeptat na ruských velvyslanectvích ve svých zemích.

Seznam 89 evropských politiků zveřejnila finská televize YLE. Jsou na něm i čtyři Češi: europoslanec Jaromír Štětina, poslanci TOP 09 Karel Schwarzenberg a Marek Ženíšek a bývalý eurokomisař Štefan Füle.

Vysvětlení toho, proč mají čtyři čeští politici zakázaný vstup do Ruska, požaduje po Moskvě také premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „To je něco, co jsme nečekali. Je to krok, který ruská strana nevysvětlila, proč mají být právě tito lidé na nějakém seznamu. Neodpovídá to běžné diplomatické praxi,“ uvedl.

„Druhý aspekt se týká celého napětí kolem Ukrajiny. Myslím, že ten krok se dá vnímat i jako reakce na postup Evropské unie, který zvolila vůči Rusku,“ dodal Sobotka s odkazem na to, že někteří ruští politici mají kvůli ukrajinské krizi omezen pohyb po Evropě.

Miloš Zeman ruskou černou listinu odmítá. Lidé by se podle něj neměli ignorovat. Během návštěvy Českých Budějovic prezident upozornil, že nedostatek komunikace vede k dalšímu vyostřování konfliktů a staví novou čínskou zeď a železnou oponu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruském sankčním seznamu mluvil Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky

„Já si myslím, že seznamy nežádoucích osob, neboli takzvané blacklisty, jsou nesmyslné a nežádoucí na obou stranách. Lidé spolu mají mluvit,“ prohlásil.

Podle Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, byly sankce, které před časem vyhlásily Evropská unie a Spojené státy vůči některým Rusům, jediným možným diplomatickým kompromisem v reakci na anexi Krymu. Teď se prý nicméně ukazuje, v čem spočívá nebezpečí sankcí:

„Ve chvíli, kdy je učiní jedna strana, druhá je začne vyrovnávat. Okamžitě nastane novinářská otázka na to, jakým způsobem první strana odpoví na sankce druhé strany, a rozvíjí se nám zcela opačná spirála, než kterou se v tuto chvíli snažíme všichni najít, čili jak tuto krizi vyřešit tím způsobem, aby docházelo k postupné deeskalaci napětí.“

Zaorálek: Seznam nebudeme řešit sami

Kvůli sankčnímu seznamu si ministr Zaorálek předvolal do Černínského paláce ruského velvyslance v ČR Sergeje Kiseljova. Ten vysvětlil, že se jedná o více než rok starý soupis. Obsahuje prý jména osob, které podporovaly převrat na Ukrajině.

„My tohle pokládáme za neodůvodněné a odmítáme takovýto způsob zacházení s našimi občany,“ namítl Zaorálek.

Česká republika podle něj nebude řešit obsah seznamu sama. „Tady jsme společně v balíku i s ostatními evropskými zeměmi a měli bychom to řešit společně s nimi. A také s nimi o tom budeme jednat,“ vysvětlil.

Moskva hájí svůj seznam osob, které mají zakázaný vstup do Ruska

Číst článek

Velvyslanec Kiseljov měl objasnit také ruský dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968, který odvysílala televize Rossija. Podle odborníků snímek zkresluje historii a vyznívá tak, že Pražské jaro nebylo dílem Čechů, ale západních rozvědek.

„Tvrdit, že v centru Prahy se sice bojovalo, ale zbytek země akceptoval okupaci prováděnou státy Varšavské smlouvy, je zkrátka nehoráznost, na kterou nelze nereagovat,“ rozhořčil se Zaorálek. Nesouhlasil s velvyslancem, že snímek netřeba přeceňovat.

„Lživé a nepravdivé“ zacházení s historickými událostmi podle Zaorálka poškozuje česko-ruské vztahy. „Domnívám se, že není možné tvrdit, že ruská politika nemá nic společného s tím, co se vysílá ve státní televizi. Tomu tady nikdo věřit nebude,“ upozornil ministr.

Martin Dorazín, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme