Rusňák v hledáčku kriminalistů. Stojí údajně za 12 nelegálními průniky do spisů

Brněnský podnikatel David Rusňák stojí podle kriminalistů za dvanácti nelegálními průniky do policejních databází a evidencí státního zastupitelství. Sponzor hnutí ANO tak měl údajně přístup k vyšetřování, které proti němu vedla před lety brněnská policie. Zprávu přinesl server Neovlivní s odkazem na text Rusňákova obvinění a další informace, které server získal.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Hynek Glos/DRFG/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Brněnští kriminalisté vyšetřovali Davida Rusňáka před šesti lety kvůli podezření z podvodu, informuje server Neovlivní. Z policejního spisu ale údajně začaly unikat informace.

Podpisy chybí i na Rusňákově smlouvě k daru hnutí ANO. Doklady o plnění ale máme, říká podnikatel

Číst článek

Vynášet je mělo podle serveru několik lidí. Devět úniků informací spojených s Rusňákem má mít na svědomí Tereza Čoupková, tedy pracovnice krajského státního zastupitelství a přítelkyně bývalého policisty Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michala Ratajského, který je Rusňákovým obchodním partnerem.

„Tereza Čoupková naprosto nepřetržitě a naprosto účelově sledovala průběh celého trestního řízení a z formulářů, do kterých neoprávněně vstupovala, čerpala přesné informace o aktuálně prováděných úkonech trestního řízení," stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání Rusňáka a dalších sedmnácti lidí.

Čoupková vstupovala do policejního spisu podle serveru Neovlivni.cz z pověření Ratajského. „Činil tak naprosto zřejmě na vyžádání Davida Rusňáka a v jeho prospěch, ve snaze dosáhnout takového vývoje v prověřování sledované trestní věci, aby nebylo zahájeno jeho trestní stíhání," píše se dále v dokumentu.

Babiš: Žádný dar od Rusňáka neexistuje, smlouvu jsme nepodepsali, v Brně mají nepořádek

Číst článek

Tři úniky informací pak podle serveru Neovlivní připisují policisté svým kolegům Janu Patlokovi a Danielu Medvecovi.

Vyšetřovatelé díky odposlechům údajně získali i poměrně jasný přehled o rozdělení rolí v organizované síti. Bývalý elitní policista Ratajský podle serveru fungoval jako spojka, když podnikatelé potřebovali získat informace z policejních databází. Brněnského podnikatele Rusňáka pak vyšetřovatelé údajně zařadili v hierarchii ještě nad Ratajského.

Rusňák se ke kauze úniků z policejních spisů oficiálně nevyjádřil. Pouze zdůraznil, že se policejní vyšetřování nijak netýká jeho investiční skupiny DRFG.

Případ nechtěl komentovat ani jeho advokát Tomáš Sokol. „Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, tudíž nebudu nic komentovat," prohlásil pro server Neovlivní. Stejně se vyjádřil i žalobce Petr Šereda, který kauzu dozoruje. „Nebudeme se vyjadřovat," řekl serveru Šereda.

Kauza úniku informací z policejních databází

Vlastník investiční skupiny DRFG Rusňák, expolicista Ratajský i pracovnice státního zastupitelství Čoupková jsou podle Neovlivní mezi celkem 18 obviněnými v kauze úniku informací z policejních databází a trestních řízení.

Zátah kvůli únikům: policisty navedla nahrávka exdetektiva Švábenského, který spáchal sebevraždu

Číst článek

Mezi stíhanými je podle České televize také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) nebo někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán.

Osm z obviněných pak skončilo ve vazbě. Podle České televize do vazby zamířili kromě Ratajského i bývalí policisté Jakub Sloup, Alexandr Jedlička, Jakub Patloka, advokátní koncipient Václav Kvíčala a podnikatelé Radek Moric a Samán Talabání. Kdo je osmým navrženým do vazby, není jasné.

Rusňák byl řadovým členem a sponzorem ANO, v sobotu oznámil, že členství v hnutí ukončil. Je také zetěm náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové. Jeho manželka Petra je radní Brna za hnutí ANO a byla za stávajícím brněnským primátorem Petrem Vokřálem z ANO na druhém místě kandidátky. Vokřál už minulý týden vyloučil, že by její činnost na radnici souvisela s manželovou podnikatelskou činností.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme