Rusnok: Lepší, když vládnou přátelé než lidé s podivnými vztahy

Premiér Jiří Rusnok není proti tomu, aby se Livie Klausová a Vladimír Remek stali velvyslanci. V Ranním interview Radiožurnálu také znovu projevil zájem jednat s Poslaneckou sněmovnou. Příliš vyhrocených vztahů s dolní komorou parlamentu se neobává, chce jí předkládat rozumné návrhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok byl 25. června na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem | Foto: Filip Jandourek

Jiří Rusnok v Ranním interview Radiožurnálu potvrdil, že by na postu ministra zahraničí uvítal Jana Kohouta: „Ta schůzka bude teprve dnes. Rozhodně mu tu nabídku učiním.“ Jak Rusnok řekl, na programu má i další setkání s ministerskými adepty, ale zatím nechce hovořit o jménech.

Vypadá to, troufnu si říci, že v souboji o jména osob pro velvyslanecké posty v Moskvě a Bratislavě vítězí Miloš Zeman. Je to tak?

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jiří Rusnok v Ranním interview potvrdil zájem jednat se sněmovnou

Tak to mě nenapadla, tahle souvislost. Až budeme mít vládu, tak samozřejmě vláda bude o těchto věcech jednat. Pokud jde o mě, tak já žádný problém s těmito návrhy nemám. Jsou to návrhy pozitivní, které mohou České republice v obou těchto zemích pomoci. Takže za mě: ano, není problém.

Vaši oponenti používají takové sousloví - vláda přátel Zemana. Budete ji formovat tak, aby to nebyla vláda prezidenta, ale premiéra?

„Mně nevadí to, že nás někdo označuje za přátele, protože myslím, že je lepší, když vládnou přátelé a lidé, kteří jsou schopni se i lidsky domlouvat, než když vládnou lidé, kteří mají mezi sebou podivné vztahy a nechávají se špehovat a sledovat. Ale to není vůbec podstatné, podstatné je to, jaké máme role, a ty musíme plnit. Takže my budeme vláda České republiky, kterou mám tu čest vést, a budeme dělat to, co nám ústava a zákony ukládají.

Vyslovení nedůvěry nové vládě není vhodné. Budu naléhat, abychom to nedělali, říká Kalousek

Číst článek

Ale zdá se, pokud platí dosavadní vyjádření politiků zejména z dosavadních koaličních stran, tak důvěru vám Poslanecká sněmovna nedá ani náhodou.

Samozřejmě nebude to snadné, určitě. Protože Poslanecká sněmovna je asi ve své části, která je dána základem dnešní koalice, poněkud zklamána. Nicméně budeme s ní jednat, budeme jí předkládat program. Myslím, že není úplně normální mezi lidmi někomu odmítat jakoukoli důvěru, dokud jsem nevyslechl jeho názor a návrh. Ale budiž, uvidíme. Neumím v tuto chvíli říci, jak to dopadne.

Premiér Jiří Rusnok začíná vybírat členy nové vlády

Číst článek

Miroslav Kalousek, dosavadní ministr financí a místopředseda TOP 09 řekl v našem vysílání, že nechápe, proč do toho jdete, když vás v Poslanecké sněmovně čeká očistec. Proč do toho jdete?

Už jsem to říkal včera. Protože takovou nabídku jsem od pana prezidenta dostal. Domnívám se, že je nutné, aby tady byla funkční vláda. Pan prezident se domnívá, že funkční vláda už nemůže být postavena na základě dosavadní koalice. A to je, myslím, dostatečný důvod, proč se toho ujmout. Očistec... Víte, já jsem zvyklý na různé věci a nemám strach z nějakého jednání v Poslanecké sněmovně a už vůbec ne z toho, co říká pan Miroslav Kalousek. Myslím, že na tom není nic spektakulárního.

Nečasova vláda skončila kromě jiného i kvůli tzv. politickým obchodům. Tohle je věc, která je vám naprosto cizí?

No, já nevím, co se přesně pod tím myslí. Ale obecně jsou mi obchody takové transparentní povahy docela hodně cizí.

Jiří Rusnok

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme