Rusnok ve sněmovně: Zemřel Mandela, třepu se, abych tam nemusel

Mikrofony Poslanecké sněmovny zachytily neformální rozhovor premiéra v demisi Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem, do kterého se vložil i ministr financí Jan Fischer. Rusnok v něm říká, že se mu vůbec nechce jet do Jižní Afriky na pohřeb Nelsona Mandely. Záznam přenosu České televize, jehož pravost Český rozhlas ověřil, teď koluje zejména po sociálních sítích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jiří Rusnok na jednání sněmovny 7. 8. 2013 | Zdroj: ČTK

„Úplně se třepu, abych tam nemusel jet. Jsem ve strachu, vůbec se mi tam nechce. Ještě je to dálka jak pr…“

Rusnokovy střípky z debaty, kterou vedl s ministrem Pickem v souvislosti s úmrtím a následným pohřbem prvního černošského prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely a kterou zaznamenaly kamery České televize, vzbudily na sociálních sítích vzrušenou debatu.

O záznamu ze sněmovny se mluví i mezi politiky. Například šéfa ČSSD a možného Rusnokova nástupce Bohuslava Sobotku překvapil.

„Je docela překvapivé, na jaké úrovni mezi sebou členové této vlády komunikují. Mně to trošku piřpadalo, jako když se na záchodě baví puberťáci někde ve čtvrté třídě základní školy, a nečekal bych, že právě takto bude vypadat rozhovor mezi premiérem, ministrem financí a dalšími členy vlády,“ poznamenal.

Na rozdíl od Vlastimila Picka, který po svém mluvčí vzkázal, že nevidí důvod, proč by měl záznam komentovat, se předseda vlády v demisi za svá slova prostřednictvím esemesky posléze omluvil.

„Nebylo to správné se takto vyjadřovat v souvislosti s úmrtím Nelsona Mandely a mrzí mě to. Sladit pracovní program s nečekanými událostmi je ve funkci předsedy vlády kouzlení s časem, a protože je prosinec - vzhledem k nadcházejícím svátkům fakticky nejkratší měsíc v roce, vše se koncentruje pouze na tři týdny.“

Účast zástupce České republiky na pohřbu významného prezidenta Jihoafrické republiky se podle Rusnoka bude řešit v následujících dnech.

„Abychom důstojně uctili památku muže, který je symbolem boje za lidská práva, svobodu a rovnoprávnost,“ dodal.

ČRo, Matěj Skalický, Simona Bartošová, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme