Rusnokova vláda schválila zakázky bez výběrových řízení za téměř tři miliardy

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka od začátku září zadala nebo má v plánu zadat zakázky bez veřejné soutěže za 2,85 miliard korun. Podle protikorupčního sdružení Oživení, které statistiku zveřejnilo, šlo dohromady o 78 projektů. Předchozí kabinet Petra Nečase (ODS) přitom za poslední čtyři měsíce loňského roku odsouhlasil bez tendru jen 18 zakázek v hodnotě 450 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Jan Fischer, premiér Jiří Rusnok a ministr vnitra Martin Pecina

Ministr financí Jan Fischer, premiér Jiří Rusnok a ministr vnitra Martin Pecina | Zdroj: ČTK

Mluvčí vlády Jana Jabůrková Rusnokovy ministry brání. Vypsat zakázky bez soutěží prý bylo nezbytné, jinak by podle ní Česko přišlo o miliardy z evropských fondů.

„Vláda reagovala na tristní situaci v čerpání peněz z evropských fondů, kdy se snažila, aby se aktivizovaly všechny dostupné možnosti, abychom nepřišli o desítky miliard z fondů EU,“ uvedla Jabůrková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s ministrem dopravy Zdeňkem Žákem a Oldřichem Kužílkem ze sdružení Otevřená společnost

V některých případech podle ní vláda řešila havarijní a bezodkladné situace pro zajištění chodu státní správy, které vznikly nečinností a odkládáním nutných rozhodnutí v minulém období. Mluvčí dodala, že všechny vládní zakázky jsou vypisovány dle zákona a jednací řízení bez uveřejnění je zákonným nástrojem.

„Třeba na ministerstvu dopravy jsme schopni - a dokonce to zveřejňujeme naprosto otevřeně - doložit, že každá z těch zakázek měla svůj smysl,“ reagoval ve vysílání Radiožurnálu na zjištění aktivistů ministr dopravy Zdeněk Žák.

Jako příklad uvedl zakázku na řešení havarijní situace v Pisáreckém tunelu v Brně. „Pokud bychom nejednali rychle, tak 31. 12. by se přibližně na půl roku tato klíčová dopravní tepna uzavřela. Tady je to zcela zdůvodněné,“ zdůraznil ministr.

Aktivisté nevěří a žádají vysvětlení

Martin Kameník ze sdružení Oživení ale vládnímu zdůvodnění nevěří. Podle něj je nárůst zakázek bez tendrů příliš vysoký.

„Byla velká náhoda, že zrovna v tomto období se začalo všechno doopravdy tak hroutit,“ podotkl Kameník. Jak upřesnil, mezi spornými zakázkami bez soutěže byly třeba nákup IT systémů, zdravotnické přístroje nebo letní údržba silnic.

Ministři jsou od roku 2010 povinni informovat vládu o všech nadlimitních zakázkách, které plánují zadat bez soutěže. Zadávání zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění je zvláštní procedurou, která se má používat pouze ve výjimečných situacích, kdy nelze zadat zakázku na základě soutěže dodavatelů. (zdroj: ČTK)

Také podle Oldřicha Kužílka ze sdružení Otevřená společnost, které se na monitoringu podílelo, je počet těchto zakázek alarmující. Navíc nebyly předem veřejně známé důvody, proč bylo třeba je urychlit a výběrové řízení nevypisovat

„V tomhle smyslu to vždycky bude bohužel tvrzení proti tvrzení a my musíme jako ti, kteří to jenom spočetli, říci, že uznáváme, že jistě některé z těch zakázek je nutné udělat. Ale ten počet je náhle tak enormní, že to v podstatě vylučuje nějakou shodu tolika okolností, aby to všechno takhle muselo být,“ řekl Kužílek.

Aktivisté proto vyzvali ministry, aby vysvětlili, proč se v takové míře vyhýbají soutěžím, které by mohly snížit cenu zakázek.

Martin Hromádka, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme