Rusnokova vláda se poprvé schází s hejtmany, řešit budou mimo jiné čerpání peněz z evropských fondů

Hejtmani se poprvé setkají s vládou Jiřího Rusnoka. Čeká je především debata o čerpání evropských fondů a rozpočtu na příští rok. Mluvit se bude i o odstraňování povodňových škod nebo financování regionální dopravy. Od první schůzky s novou vládou si hejtmani hodně slibují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok byl 25. června na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem | Foto: Filip Jandourek

Hejtmani se chtějí seznámit s názory a stanovisky nové vlády.

„Možná i z části s už zpracovávaným programovým prohlášením této vlády. Chceme se je také pokusit tak trochu nasměrovat na problémy, které nás jako hejtmany nejvíc trápí,“ říká hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématech schůzky informovala redaktorka Věra Masopustová

Témat, které kraje trápí, je celá řada. Například moravskoslezský hejtman Miroslav Novák bude s premiérem Jiřím Rusnokem řešit kritickou situaci v těžební firmě OKD, kde hrozí zavírání šachet.

„Problémů, které jsou v OKD v posledních měsících, je mnohem více a hledají se řešení ve spolupráci s ministerstvem průmyslu. Druhou věcí je sociální neklid, který tohle může způsobit. Je třeba nalézt společnou cestu,“ je přesvědčen Novák.

Hodně si od nové vlády slibují v Ústeckém kraji, kde řeší miliardové platby za chyby v operačních programech. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska by je měl zaplatit kraj. Nová vláda by podle náměstka tamního hejtmana Stanislava Rybáka mohla najít jiné řešení:

„Téma se jmenuje čerpání a návrhy opatření pro rok 2013, takže to nás vede k takové domněnce, že by tu určitá vstřícnost mohla být a že by se hledaly i jiné možné cesty, jak se s korekcí z Evropské unie vypořádat.“

Hejtmani ale budou s novými ministry jednat i o financování regionální dopravy, odstraňování povodňových škod a penězích pro sociální služby a zdravotnictví.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme