Rusnokovi ministři se ujímají resortů. S rozpočty se někteří teprve seznámí

Ministři vlády Jiřího Rusnoka se postupně ujímají svých resortů. Včera si je přebrali ministři financí, vnitra, průmyslu, zahraničí obrany. Dnes se do nových kanceláří nastěhují zbylí členové takzvaného úřednického kabinetu. Všichni mají za úkol především dohlížet na peníze. O stávajících rozpočtech svých resortů ale někteří z ministrů moc nevěděli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman s ministry nové úřednické vlády

Prezident republiky Miloš Zeman s ministry nové úřednické vlády | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Rusnok uvede do funkce zbývající část ministrů své takzvané úřednické vlády. Resort pro místní rozvoj povede kyjovský starosta František Lukl. Se svým angažmá v Rusnokově kabinetu dva dny váhal. A rozhodl se i kvůli podpoře ostatních starostů.

„Kteří vnímají, že některé skutečnosti, které jsou dnes a denně jejich běžnou agendou, nejsou vyslyšeny na té centrální úrovni. Já neříkám, že by se všechno povedlo, ale možná některé náležitosti, které nás aktuálně pálí, bychom dokázali právě takto řešit,“ vysvětlil.

Také bývalý šéf státních lesů František Koníček, který dostane na starost resort práce a sociálních věcí, má ve svých prvořadých úkolech jasno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová se zajímala o znalosti nových ministrů

„Pro mě je zásadní ukončit s nějakými minimálními náklady a maximálním komfortem pro občana problematiku sKarty. Já se plně ztotožňuji s panem premiérem a mnohými ekonomy, že je třeba prosadit vládní nařízení minimální mzdu, která se nezvyšovala od roku 2007,“ řekl.

Resort kultury dnes převezme někdejší šéf České televize Jiří Balvín. Své ministerstvo označil za spíše apolitické a své poslání vidí hlavně v dobrém rozdělování peněz. Radiožurnálu popsal důvody, kvůli kterým na ministerskou nabídku kývl.

Nový ministr kultury chce prošetřit jmenování ředitele Národní galerie

Číst článek

„Už mi není 20 let a už jsem toho hodně zažil a pana Rusnoka si vážím, znám ho mnoho let a v podstatě jestliže mě takovýto člověk osloví, já to beru jako pomoc jemu a myslím si, že to nějak zvládneme,“ prohlásil.

Seznamování s rozpočtem

Malá anketa mezi novými ministry vlády Jiřího Rusnoka přinesla překvapivé zjištění. I když všichni umí priority svých resortů nazpaměť, dva ze tří Radiožurnálem oslovených členů vlády nevěděli, s jakým rozpočtem jejich novým úřad letos hospodaří. Odpověď nenašel ani nový šéf státní kasy Jan Fischer.

„To vám přesně neodpovím. Možná že bych měl, to je jedno, není to úplně podstatné,“ řekl. Při tom jeho resort má letos k dispozici téměř 16 miliard korun.

S otázkou si neporadil ani šéf resortu průmyslu a obchodu Jiří Činčala. „Jaký rozpočet má tento resort na letošní rok, to se dozvím za chvíli,“ uvedl.

Prioritou nové ministryně spravedlnosti je občanský zákoník

Číst článek

Vlastimil Picek byl ve výhodě, jako staronový ministr obrany má rozpočet svého úřadu v malíčku. „Resort má obrany má ve vztahu k HDP 1,09, což v absolutním čísle je více než 42 miliard korun,“ zněla jeho odpověď.

Premiér Jiří Rusnok se na fakt, že jeho ministři neznají aktuální rozpočet svých resortů, netvářil moc nadšeně, i když například Jana Fischera pak v České televizi hájil.

„Já v tom nevidím žádný problém, že nevěděl nějaké obecné číslo, které se samozřejmě mění. To není podstatné,“ prohlásil premiér Jiří Rusnok.

Benešová přebírá ministerstvo spravedlnosti

Rusnok dnes do úřadu uvede mimo jiné i novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Ministerský legislativní náměstek František Korbel měl podle informací deníku Právo hrozit, že kvůli jejímu nástupu do čela rezortu podá výpověď.

Korbel ale v rozhovoru Českému rozhlasu uvedl, že jde o nepřesný výklad: „Informace není zcela přesná. Oznámil jsem ještě před vládní krizí, že na podzim, až budou dokončeny doprovodné zákony k občanskému zákoníku, a bude z tohoto pohledu hotová moje mise, tak se chci vrátit zpět do advokacie a to platí i nadále.“

Legislativní náměstek byl na ministerstvu už za Jiřího Pospíšila a jako záruku kontinuity ho ve funkci ponechal rovněž Pavel Blažek.

Své působení pod Benešovou podmínil tím, že se bude dál pracovat na doprovodných zákonech k občanskému zákoníku, aby „byla dodržena původní schválená účinnost od 1. ledna 2014“.

Výrazné rozepře s novou ministryní nemá. „Úplně jsme se neshodli v novém zákoně o státním zastupitelství, ale to rozhodně není osobní spor, je to spíše spor koncepční,“ vysvětlil Korbel. Zákon o státním zastupitelství čeká ve sněmovně na druhé čtení, Benešová ale k němu má výhrady. Korbel upozorňuje, že mnohem důležitější je v tuto chvíli občanský zákoník.

Vláda ČR | Foto: Český rozhlas

Martin Drtina, Věra Pfeifferová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme