Rusnokův kabinet je lepší varianta než vláda 'stojedničky', míní Klasnová

Prezident Miloš Zeman zahájil kolečko rozhovorů se zástupci parlamentních stran o jejich možné podpoře úřednické vlády. Do zámku v Lánech pozval postupně předsedy všech poslaneckých klubů. Jako první přijela šéfka klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Většinu odpoledne pak strávil prezident ve společnosti premiéra Jiřího Rusnoka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman dnes Klasnovou ujistil, že úřednická vláda bude pokračovat ve vyšetřování korupčních kauz.

„Pan prezident především svou jmenovanou vládou garantuje to, aby probíhalo nezávislé vyšetřování politických kauz. Myslím si, že i paní ministryně spravedlnosti Marie Benešová dokazuje svými kroky, že nepodléhá žádným politickým tlakům. Jsem hluboce přesvědčena, že kdyby zůstal v křesle bývalý ministr spravedlnosti Blažek, tak by byly politické kauzy, které se teď řeší – ať už čtyř exposlanců nebo paní Nagyové - zameteny pod koberec,“ řekla Klasnová.

Zeman pozval do Lán šéfy poslaneckých klubů. Z LIDEM tak nikdo nepřijde

Číst článek

Na druhé straně kabinet podle Zemana nepřijme rozhodnutí o zakázce na dostavbu Temelína. „Osobně jsem ráda, že jsem získala garanci - a doufám, že i předseda Věcí veřejných, který jde na jednání s panem premiérem Rusnokem, ji dostane - že úřednická vláda premiéra Rusnoka nebude rozhodovat obří zakázku na dostavbu elektrárny Temelín, která je v řádech několika set miliard korun, a která by možná mohla pro daňové poplatníky znamenat podobné dopady jako fotovoltaika,“ uvedla Klasnová.

Se Zemanem mluvila také o zrušení kritizovaných sKaret a o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Klasnová po jednání v Lánech ubezpečovala, že její strana se ještě nerozhodla, zda vládu podpoří, přesto naznačila svůj názor. „Věci veřejné jednoznačně vnímají vládu premiéra Rusnoka jako určitě lepší variantu než vládu jakési stojedničky, založenou na hlasech přeběhlíků,“ prohlásila. Jestli strana vysloví vládě důvěru, se rozhodne v úterý 6. sprna, ve čtvrtek 8. srpna pak proběhne hlasování v Poslanecké sněmovně.

Rusnok: K výměně Fischera není důvod

Zeman po schůzce s Klasnovou zasedl k obědu s premiérem Jiřím Rusnokem. Předseda vlády strávil podle svých slov příjemné a poklidné odpoledne. „Říkal, abych se někdy přišel za ním podívat a strávil s ním odpoledne. Takže jsem měli dobrý oběd, chvilku jsme byli u krásného rybníka s lekníny, tam jsme si dali kávu a frťana,“ popsal.

Při tom prezidenta informoval o tom, jak pokračuje práce na programovém prohlášení vlády. Řekl, že Zeman do příprav prohlášení nijak nezasahuje, protože premiérovi důvěřuje. Rusnok naznačil, že kabinet se zaměří na prorůstová opatření a podporu zaměstnanosti.

S prezidentem Milošem Zemanem se dnes v Lánech setkal také premiér Jiří Rusnok | Foto: ČTK

„Určitě nám do toho také zapadá regionální aspekt ve strukturálně postižených regionech, zejména v Moravskoslezském kraji v souvislosti problémy hornictví a hutnictví, ale i severní Čechy anebo některé další enklávy,“ upřesnil.

Dodal také, že zatím nevidí důvod k úvahám o výměně ministra financí Jana Fischera, kterého označil jako výkonného a kompetentního. Šéf resortu financí a neúspěšný kandidát na prezidenta republiky má problémy s vysvětlováním původu peněz, kterými zaplatil dluh za kampaň. Rusnok to ale označil za mediální záležitost.

Nejvyšší státní zastupitelství podle Ištvana zruší stíhání exposlanců ODS

Číst článek

„Tato země má miliony jiných problémů. Tady lidi potřebují chodit do práce, dostávat výplatu, potřebujeme fungovat jako spolehlivý partner našich spojenců v Evropě i mimo ni, a váha tohoto problému je úplně marginální, když ji srovnám s těmito.“

Na zítra si prezident do Lán pozval i další předsedy poslaneckých klubů - Jeronýma Tejce z ČSSD, Petra Gazdíka z TOP 09 a Starostů a Marka Bendu z ODS. V úterý se pak sejde s šéfem poslanců KSČM Pavlem Kováčikem. Zeman doufá, že je přesvědčí, aby takzvanou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka podpořili.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme