Rusnokův kabinet vládne 100 dní. I bez důvěry rozhodl o změnách na klíčových postech

Vláda Jiřího Rusnoka řídí Česko sto dní. Důvěru sněmovny nezískala, a proto vládne v demisi. Rozhodla ale o miliardových zakázkách a změnách v klíčových funkcích. Za to si vysloužila kritiku jak bývalé koalice, tak ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval ministry nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval ministry nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka | Zdroj: ČTK

Zřejmě nejvíc personálních změn má na kontě ministr dopravy Zdeněk Žák, který kandiduje za Stranu práv občanů Zemanovci v předčasných volbách.

Ty největší prosadil v Českých drahách. Podnik opustil management v čele s dlouholetým generálním ředitelem Petrem Žaludou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kteří ministři mají na kontě nejvíc personálních změn, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Na začátku října neváhal Žák odvolat i šéfy Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka, Ředitelství vodních cest Jana Skalického a Drážního úřadu Pavla Kodyma.

S příchodem ministra zemědělství Miroslava Tomana padl třeba náměstek, který řídil lesní hospodářství. Toman také vyměnil šéfy Povodí Labe nebo Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. A chystá se vybrat nového ředitele státního podniku Lesy České republiky.

Ministr kultury Jiří Balvín zase napřed odvolal ředitele Národního divadla Jana Buriana, pak ho ovšem po kritice odborníků, umělců i politiků do funkce znovu jmenoval.

Vláda Jiřího Rusnoka rozhodla od svého jmenování o zakázkách za několik miliard korun. Například na konci září kabinet v demisi schválil vypsání zakázky na nákup nových aut a pohonných hmot pro ministerstvo vnitra celkem za zhruba 1,6 miliardy korun. Ministři se na stejném jednání vyslovili také pro pokračování smluv se společností Microsoft.

Před čtyřmi lety Česku vládl jiný úřednický kabinet vedený Janem Fischerem. Na rozdíl od vlády Jiřího Rusnoka měl důvěru sněmovny a řídil zemi necelý rok, přesto jeho ministři, co se personálních výměn týče, tolik aktivní nebyli.

Asi největší debatu tehdy vyvolaly změny v železniční společnosti ČD Cargo. Odejít muselo kvůli rozhodnutí Českých drah představenstvo firmy včetně předsedy Josefa Bazaly.

V červnu 2010 se ODS, TOP 09 a Věci veřejné obrátily na tehdejšího premiéra Jana Fischera s ostrým prohlášením. Jeho kabinet by prý neměl dělat žádné důležité personální změny. Podle tehdejšího předsedy VV Radka Johna měla Fischerova vláda zastavit "výprodej této země a rozdělování křesel kamarádíčkům, kteří neuspěli v nejrůznějších věcech".

Vláda ČR | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme