Růst cen bytů se podle MfD letos poprvé zastavil
Letos poprvé se zastavil růst cen bytů. Jak konstatuje Mladá fronta Dnes, někde jsou levnější až o desítky tisíc korun. Tisíce lidí v Česku mají svůj trvalý pobyt na radnicích, píše Právo. Lidové noviny informují, že radiolokátor Věra získalo jako první ze zahraničních armád americké vojsko. Čeští zákazníci podle Hospodářských novin převzali taktiku známou ze zahraničí: smlouvají o ceně.
Byty po mnoha letech zlevňují, hlásá titulek v Mladé frontě Dnes. Mnohaletý růst cen bytů se letos poprvé zastavil a starší byt ve většině měst stojí o desítky tisíc korun méně než loni. Například v Karlových Varech je starší byt o 68 metrech čtverečních letos levnější o 150 tisíc korun. V Hradci Králové a Pardubicích stejně velký byt zlevnil v průměru o 70 tisíc, v Praze pak o 50 tisíc.
V hlavním městě, kde jsou byty nejdražší a nejvíc se s nimi obchoduje, se v posledních letech začalo hodně stavět. Prodat nové byty je čím dál těžší, protože nabídka je velká. Stavitelé proto už nemohou ceny příliš zvyšovat. V metropoli navíc nabídka už převýšila poptávku a i z toho důvodu ceny stagnují. Největší zájem pak je o byty, které mají nejméně dva pokoje. Na jejich pořízení jsou podle Mladé fronty Dnes potřeba částky okolo dvou milionů korun.
Český radiolokátor Věra získala první zahraniční armáda. Podle Lidových novin zařízení, které umí odhalit dokonce i "neviditelné" americké letouny Stealth, a samo přitom zůstat utajeno, disponovala až doteď výlučně česká armáda. To se ale v polovině října změnilo, protože od té doby je výrobek pardubické firmy Era také majetkem americké armády.
Cena se pohybovala kolem deseti milionů dolarů a transakce se tak stala jedním z největších letošních českých zbrojních exportů. Američané navíc chtějí v Česku nakoupit více podobných zařízení, i když už nepůjde o radary Věra. O tu mají zájem ještě Estonci, s nimiž obchod už dříve domluvil ministr obrany Karel Kühnl. Naopak licenci na vývoz ministerstvo průmyslu a obchodu neudělilo zájemcům z Malajsie, Egypta nebo Pákistánu, připomínají Lidové noviny.
Češi se učí nakupovat jinak, než jsou zvyklí. Jak si všímají Hospodářské noviny, čeští zákazníci pomalu přejímají nákupní taktiku, kterou dosud znali spíše ze zahraniční dovolené v Turecku nebo Tunisku - smlouvat o ceně. Prodavači potvrzují, že nový způsob nakupování je stále častější nejen ve značkových kamenných obchodech, ale i u dealerů automobilů nebo prodejců luxusnějšího textilu a obuvi.
Konkurence na českém trhu je totiž ostrá a aby prodejci uspěli, tak raději sleví ze své někdy až několikasetprocentní marže. Zákazníci, kteří si dodají odvahy, tak usmlouvají nejčastěji deset, někdy ale až třicet procent z prodejní ceny. Většina Čechů se ale zatím spíše stydí, a tak mezi smlouvajícími zákazníky převažují zahraniční turisté, uzavírají článek Hospodářské noviny.
Tisíce lidí v Česku mají svůj domov na radnicích, píše deník Právo. Alespoň podle adresy trvalého pobytu, kterou uvádějí ve styku s úřady. Například v Ostravě jsou jich celkem tři tisícovky. Donedávna to byli hlavně bezdomovci. V poslední době k nim přibývají i neúspěšní podnikatelé, vyhýbající se touto anonymitou věřitelům, nebo lidé, kteří se dostali do konfliktu se zákonem a doufají, že se tak vyhnou postihům.
Ke skrývání před úřady pod adresou radnice nahrává i zákonná úprava. Například v případě přestupku mohou být viníci s adresou úřadu v klidu. Nepřevezmou-li si rozhodnutí, jako by se přestupku nedopustili. Trest jim totiž nikdo nedoručí, konstatuje deník Právo.