Ruští agenti kvůli prosazení zájmů kontaktují podle BIS české politiky

Ruští agenti se snaží prosazovat své zájmy v České republice také přes politiky. Kontaktují zejména členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran. Ve své výroční zprávě za rok 2008 to uvádí Bezpečnostní informační služba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní informační služba

Bezpečnostní informační služba | Foto: Jan Rosenauer

"V případě českých státních a politických struktur lze doložit setrvalý zájem ruských zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím," uvedla BIS. Podle ní jde o dlouhodobý jev, jehož počátky lze vysledovat do roku 1990.

Kontrarozvědka také zopakovala, že ruské zpravodajské služby využívají i občanská hnutí. Drtivá většina jejich členů přitom nespolupracuje vědomě. Většinou prý jde o "oběti, které jsou pod rouškou ušlechtilých idejí zneužívány ke zcela jiným účelům".

Přehrát

00:00 / 00:00

BIS zveřejnila výroční zprávu za rok 2008. Voláme mluvčímu BIS Janu Schubertovi.

Bezpečnostní informační služba na působení ruských agentů v Česku upozorňovala i ve své loňské zprávě. Mluví se v ní o tom, že ruští špioni vloni zvýšili na území naší republiky své aktivity. Kromě ekonomiky se hlavním cílem jejich snažení stal plánovaný americký radar v Brdech a snaha vyvolat proti němu odpor české veřejnosti.

Hlavní smlouvu o radaru podepsali ministři zahraničí USA a Česka loni v létě. Vláda však tehdy neměla zajištěnou podporu pro její ratifikaci v parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum: Mluvčí BIS Jan Schubert o nejnovější výroční zprávě

Zpráva BIS také uvádí, že ruské tajné služby pokračovaly v posilování svého vlivu na naše hospodářské struktury. "V oblasti ekonomiky, ale i vědy a techniky si rozšiřovaly své informační zdroje i cesty, jimiž působí," uvedl v rozhovoru pro Rádio Česko mluvčí BIS Jan Schubert.

Lobbisté se snaží zvyšovat zisky svých firem na úkor státu

Zpráva konstatuje také přetrvávající negativní vliv lobbistů na hospodaření se státním majetkem. "Oni usilovali o maximalizaci svého zisku na úkor státního majetku. Snažili se získávat informace o veřejných zakázkách tak, aby měli předstih před ostatními, ve hře byl opět klientelismus a korupce," řekl v Rádiu Česko Schubert.

Zájem byl podle něho například o Správu státních hmotných rezerv, o Lesy České republiky, o rezort ministerstva zemědělství, o velké projekty dopravní infrastruktury, třeba o komunikaci R52, o situaci v Českých drahách. "Zde byly součástí snah o ovlivňování i různé nátlakové metody," prozradil Schubert.

Zpráva rozebírá také stav extremismu v Česku. Loňský rok byl podle BIS pro neonacistickou scénu zlomový. "Model autonomního neonacismu bez jednoho vůdce či centra byl totiž doplněn oficiální politickou reprezentací v podobě Dělnické strany. Ti si uvědomili, že pokud chtějí být úspěšní, potřebují podporu neonacistů," vysvětlil Schubert.

K tématu si můžete také přečíst:
Rusko vypovědělo dva české diplomaty v reakci na stejný krok Prahy
Vojenská rozvědka potvrzuje informace BIS o zájmu o radar USA v Česku
BIS: Ruské rozvědky chtějí v Česku vyvolat odpor k radaru
BIS: Ruskojazyčné mafie v Česku se spojily a mají jediného bosse
Organizovaný zločin loni přitlačil na státní orgány, varuje BIS

Milan Kopp, Jana Zemanová, Alena Adámková, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme