Ruští agenti pronikají na česká ministerstva, tvrdí BIS

Bezpečnostní informační služba zjistila, že ruské vojenské zpravodajské služby se snaží proniknout na české ministerstvo dopravy, obrany i do dalších resortů s cílem dostat se k utajovaných materiálům. Uvedené informace se objevily ve výroční zprávě za rok 2000, jejíž českou verzi dnes BIS uveřejnila na svých internetových stránkách. V souvislosti s uvedením jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu byl zaznamenán také zvýšený zájem i o otázky jaderné, chemické a biologické bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova BIS

budova BIS | Foto: BIS.cz

Podle informací BIS si ruské zpravodajské služby budují na českém území systém vlivových agentur, jejichž prostřednistvím chtějí šířit dezinformace a ovlivňovat rozhodovaní místních samospráv. Jde zejména o zpochybňování členství České republiky v NATO, poukazování na slabé sociální jistoty občanů, upozorňování na vysoké náklady uvolňované na působení české armády v zahraničních misích anebo poukazování na zbytečnost nákupu nových bojových nadzvukových letadel. Moskva podle BIS usiluje o to, aby špionážní činností Rusko překonalo své současné ekonomické potíže.

Přestože zpráva už musela projít jednáním vlády, její místopředseda Vladimír Špidla Radiožurnálu tvrdil, že zatím jen slyšel, že je vystavena na internetu. Zajímat se prý o ní určitě bude. Ministerstvo vnitra zatím žádné konkrétní varování od BIS nedostalo, tvrdí jeho tisková mluvčí Gabriela Bártíková. "Konkrétní poznatky v současné době k zahájení trestního řízení vůči osobě podezřelé ze špionáže ministerstvo vnitra nedostalo a žádné trestní řízení v této věci neprobíhá."

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil nechce tuto záležitost zveličovat. Jak zdůraznil, jde o zprávu za loňský rok a od té doby se vzájemné vztahy Ruska a naší země zlepšily. "V tomto roce došlo k zásadnímu posunu ve vztazích mezi Českou republikou a Ruskem, příkladem je mimo jiné i dohoda o deblokaci ruského dluhu," uvedl Pospíšil. Události tohoto druhu podle něj jasně naznačují, že při jednání s ruskými partnery je třeba vycházet z jiných podkladových materiálů, než jaké nabízejí zprávy zpravodajských služeb mapující předešlé období.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme