Česko chce omezit pohyb ruských diplomatů v Schengenu. Obává se krytých špionážních aktivit

Česko navrhuje Evropské unii omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) celá řada špionážních aktivit probíhá pod diplomatickým krytím, což je veřejně známým faktem. Vyjádření šéfa diplomacie poskytl mluvčí ministerstva Daniel Drake.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

„Celá řada špionážních aktivit probíhá pod diplomatickým krytím,“ uvedl Lipavský | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mohu potvrdit, že takový návrh existuje. Jednání nejsou uzavřena, takže nemohu sdělovat detaily. Myslím, že kolegové z evropských zemí rozumí tomu, že špionážní aktivity znamenají riziko, a je veřejně známým faktem, že celá řada špionážních aktivit probíhá pod diplomatickým krytím,“ uvedl Lipavský.

Berlín vyhostil 30 ruských diplomatů, zřejmě kvůli špionáži. Rusko reaguje vypovězením dvou desítek lidí

Číst článek

Česko požaduje, aby ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu, která umožní pohyb pouze v rámci hostitelské země, a nikoli po celém Schengenu. Zároveň podle listu Financial Times chce, aby Evropská unie přijímala pouze biometrické pasy, které je obtížnější padělat či propojit s falešnou identitou.

Po ruské invazi na Ukrajinu mnoho zemí vypovědělo část ruských diplomatů. Česko k takovému kroku přistoupilo i dříve kvůli kauze Vrbětice. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů.

Ruští diplomaté se ale mohou volně pohybovat v 24 z 27 členských zemí Evropské unie, stejně jako ve Švýcarsku, v Norsku a na Islandu, upozornil Financial Times.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme