V základních školách roste zájem o ruštinu. Je třetím nejoblíbenějším jazykem

Počet žáků základních škol, kteří učí rusky, se za deset let zvýšil zhruba pětkrát. Loni mělo na základních školách ruštinu zhruba 52 tisíc dětí z celkového množství přibližně 791 tisíc školáků, kteří se učí cizí jazyk. Naprostá většina všech chodí na angličtinu. Další řeči si děti volí většinou později jako druhý cizí jazyk. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci na základní škole (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zatímco ve školním roce 2007/2008 se podle statistického úřadu učilo rusky na základní škole 1,3 procenta dětí, loni to bylo 6,6 procenta. Za deset let jde o nárůst o zhruba 43 tisíc dětí z původních přibližně 9100. Loni chodilo na ruštinu 52 tisíc školáků, tedy zhruba šestinásobek původního počtu.

'Míst je dost.' Ministerstvo často odmítá povolit soukromé ZŠ, k Ústavnímu soudu míří další stížnost

Číst článek

Díky migraci přibývá v základních školách i Rusů. Vedle Slováků, Vietnamců a Ukrajinců tvoří největší skupinu cizinců. Ve srovnání s růstem popularity ruštiny se ale jejich počet tolik nezvýšil. Před jedenácti roky chodilo do základních škol v ČR 905 dětí s ruským občanstvím a 2957 s ukrajinským občanstvím, loni to bylo zhruba jednou tolik.

Ruština je třetím nejoblíbenějším jazykem po angličtině a němčině, jejíž popularita rovněž roste. Počet školáků, které se učí německy, stoupl od školního roku 2007/2008 do loňska asi o třetinu. V důsledku demografického vývoje se zvedl také celkový počet dětí, tento nárůst ale nebyl tak veliký. Za deset let přibylo v základních školách dohromady asi deset procent žáků.

Chybí lidé se znalostí němčiny

Na základní školy se mají vrátit dílny a pozemky. 'Máme nedostatek učňů,' říká Babiš

Číst článek

Německy se loni v základních školách učilo kolem 22 procent školáků, což bylo zhruba 176 tisíc dětí. O deset let dříve chodilo na němčinu o 48 tisíc žáků méně.

Výuku německého jazyka podporují svými prohlášeními i zástupci zaměstnavatelů, kteří často poukazují na to, že na trhu práce chybí lidé se znalostí němčiny. Žádaná je zejména u zájemců o povolání v technických oborech.

V posledních letech výrazně vzrostla rovněž obliba španělštiny, která loni poprvé předčila francouzštinu, již si naopak vybírá čím dál méně lidí. Před jedenácti roky se španělsky učilo 1396 školáků a francouzsky 7376 žáků, loni mělo španělštinu 6491 dětí a francouzštinu 6145 školáků.

Plaga: Průměrný plat učitelů byl ve třetím čtvrtletí minulého roku 33 900 korun

Číst článek

Téměř všichni žáci základních škol se nejpozději od třetí třídy učí anglicky. Někteří začnou s angličtinou již v první třídě. Povinná sice angličtina není, ale škola by ji měla nabízet přednostně.

Pokud rodiče zvolí pro své dítě jiný cizí jazyk, mohou později narazit na potíže s návazností výuky při přechodu na jinou školu. Angličtinu tak loni mělo kolem 786 tisíc z celkového počtu asi 791 tisíc žáků základních škol, kteří se učili cizí jazyk.

Děti mají na základní škole dva cizí jazyky. Na první, kterým bývá právě angličtina, chodí povinně mezi 3. a 9. třídou alespoň tři hodiny týdně. Další cizí jazyk přibude žákům nejpozději od 8. ročníku. Školy mohou nabízet němčinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, ruštinu, slovenštinu, polštinu, případně i jiný jazyk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme