Růžový tank v Brně někdo poškodil zlatým sprejem. Barva na přetření se musí dovézt z Finska

Hlídka brněnské městské policie v úterý večer při pravidelné prohlídce Komenského náměstí na oznámení zaměstnanců Moravské galerie objevila na vystaveném Růžovém tanku umělce Davida Černého zlatě nasprejovaný symbol amerického dolaru. Zaměstnanci galerie si symbolu všimli poprvé kolem 21. hodiny. Vandal byl údajně oblečen v černé kapuci a během deseti vteřin stihl symbol nasprejovat a odejít.

Brno (Aktualizováno: 10:29 27. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růžový tank Davida Černého stihl před odvozem poškodit neznámý sprejer.

Růžový tank Davida Černého stihl před odvozem poškodit neznámý sprejer. | Foto: Městská policie Brno | Zdroj: Městská policie Brno

Na boku obrněného vozidla objevili symbol amerického dolaru o rozměru 1 x 0,5 metru, vyhotovený zlatou barvou. Sprejerství je trestným činem, a tak strážníci přivolali hlídku státních policistů a případ jim předal k prošetření,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Zlatý nános spreje nelze podle mluvčí galerie Michaely Paučo umýt, a tak je celý tank potřeba přetřít. Růžová barva se ale musí dovézt až z Finska. Vzhledem k tomu, že pachatel dosud není znám, bude muset nový nátěr tanku uhradit galerie.

V úterý dopoledne byl tank převezen zpět do Lešan. Městská policie poskytne státním policistům při řešení případu i kamerové záznamy z blízkého okolí, které by mohly odhalit pachatele.

V květnu roku 2017 přemalovali členové brněnského vojenského klubu část tanku na zeleno. Nešlo ale o první reakci na toto dílo. Skupina lidí předtím překryla tank modrou plachtou, na které byl nápis „Slušní lidé“.

 „Je to velmi zajímavé, že po 25 letech v podstatě dochází k legitimizaci ruského vlivu a uznání ruského nároku na tuto zemi. To je pro mě symbol, že to chce někdo přetřít zpátky na zelenou. Na zelenou barvu, která tomu tanku patřila, neboť ten tank byl opravdu symbolem okupačních vojsk a ničím jiným,“ uvedl už dříve umělec Černý pro server iROZHLAS.cz.

Tereza Kadrnožková, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme