Ruzyňské letiště musí zastavit přípravy na stavbu nové ranveje

Nová ranvej na ruzyňském letišti zatím nebude. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes totiž zrušil část územního rozvoje Prahy, která s výstavbou v Ruzyni počítala. Hlavní město prý nedostatečně řešilo, jaký bude mít nová stavba vliv na životní prostředí. Rozhodnutí uvítala městská část Suchdol. Kdyby se ranvej postavila, mělo by to podle starosty Suchdola Petra Hejla nedozírné následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Nesměly by se tam stavět školy, školky, zdravotnická zařízení,“ řekl Petr Hejl.

Odpůrci výstavby z městské části Prahy-Suchdol se podle starosty také obávali, že po dostavění nové vzletové a přistávací dráhy by mohl být hluk tak velký, že by ohrožoval jejich zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zuzany Kopuleté o důsledcích rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve Zprávách o šesté.mp3

„Když nebudou porušovány hygienické limity na území městské části, tak bychom si to dokázali představit. Objektivně je nutno říci, že provoz na takového dráze by byl hodně řídký, že by to nesplňovalo představy, které o tom investor letiště má. Když tam bude ten provoz, tak je to vlastně na zrušení městské části,“ řekl Petr Hejl.

Spolu s městskou částí Praha-Suchdol podalo stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu devět lidí ze Suchdolu, tři ústavy Akademie věd ČR a Česká zemědělská univerzita, která má ve sporné oblasti kampus.

Praha udělala zásadní chyby

Hlavní město podle předsedkyně senátu Milady Tomkové udělalo hned několik zásadních chyb, především vydalo protizákonně zásady územního rozvoje a také dostatečně nevyhodnotilo vliv letiště na životní prostředí a zdraví lidí.

„Nejvyšší správní soud zrušil části zásad územního rozvoje v Praze-Ruzyni z důvodu procesních pochybení, pro která již v minulosti zdejší soud zrušil určité části těchto zásad územního rozvoje, pokud se týkaly silničního okruhu kolem Prahy. Tyto důvody byly identické,“ uvedla Milada Tomková.

Dalším zásadním důvodem bylo podle jejích slov nedostatečné vymezení paralelní dráhy, o niž by se mělo ruzyňské letiště rozšířit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Prahy-Suchdol Petr Hejl v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Prahu při dnešním jednání zastupoval advokát Pavel Uhl. Přiznal, že verdikt čekal. „V některých otázkách to bylo předvídatelné,“ řekl.

Mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová soudí, že výstavba paralelní dráhy není rozhodnutím Nejvyššího správního soudu přímo ohrožena či zastavena.

„Nevím, z čeho paní mluvčí vychází. Já si to tak nemyslím. Pro nás je toto rozhodnutí nadějí, že tento zhoubný a hloupý projekt zapadne,“ řekl Petr Hejl.

Zuzana Kopuletá, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme