Zaměstnanci společnosti Ryanair opět protestovali, zrušení letů pocítilo na 40 tisíc cestujících

Stávka zaměstnanců nízkonákladových aerolinek Ryanair v šesti evropských zemích narušila plány více než 40 tisíc cestujících a donutila firmu zrušit více než deset procent letů. Stávka na největších trzích aerolinek se tak zřejmě stane druhou největší jednodenní stávkou od srpna, kdy protesty pilotů v pěti zemích narušily plány 55 tisícům cestujících, napsala agentura Reuters.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednodenní stávka zaměstnanců letecké společnosti Ryanair | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Do 24hodinové stávky vstoupili v pátek zaměstnanci palubního personálu v Německu, Belgii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Itálii a piloti v Německu.

Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

Piloti Ryanairu v Německu stávkují, firma zrušila 150 letů. Pražského letiště se opatření nedotklo

Číst článek

Ryanair původně uváděl, že v pátek zruší 150 letů, později však musel tento počet zvýšit, protože se ke stávce zaměstnanců palubního personálu připojili také piloti v Německu. Firma uvedla, že se uskuteční více než 2150 z původně naplánovaných 2400 letů. Zrušen byl i dopolední let mezi Prahou a nizozemským Eidhovenem.

Stávkující protestovali na letištích s plakáty s nápisem ‚Ryanair se musí změnit‘. „Nestarají se o nás. Jsme jen čísla. Jsme citrony, které se mají vymačkat a vyhodit,“ řekl agentuře Reuters bývalý zaměstnanec Ryanairu Juan Fernández, který se připojil k protestujícím na bruselském letišti.

Spory jsou způsobené hlavně tím, že Ryanair zaměstnává převážnou část svého personálu podle irského práva, což podle odborových svazů děla zaměstnancům potíže a brání jim to v přístupu k dávkám sociálního zabezpečení na domácích trzích.

Ryanair prohlásil, že učinil pokrok v jednáních s odbory v posledních týdnech, včetně toho, že se mu podařilo dojednat kolektivní smlouvy se zaměstnanci v Irsku, Británii, Itálii a Německu. Německý odborový svaz pilotů však již varoval před dalšími akcemi.

Ryanair létá do desítek zemí včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 milionů cestujících.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme