Rybáři a vědci pokusem se solí nabourali oficiální verzi o otravě Bečvy. Nyní je šetří inspekce

Experimentem s kuchyňskou solí pro stanovení místa, kudy se do řeky Bečvy dostaly loni v září jedy, se bude zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Pokus udělali v polovině srpna rybáři a hydrochemici, aby dokázali, že ryby nemohla otrávit voda z rožnovského kanálu. Podle mluvčího inspekce Jiřího Ovečky se experimentem zabývají na základě oznámení. Kdo podnět podal, není jasné. Mluvčí ČIŽP uvedl, že to nemůže zveřejnit.

Valašské Meziříčí/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další šetření v souvislosti s otravou ryb v Bečvě | Foto: Gabriela Hykl | Zdroj: Český rozhlas Zlín

Policie kvůli otravě Bečvy od června stíhá společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Podle kriminalistů došlo ke spáchání dvou trestných činů. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Ryby v Bečvě nemusely otrávit kyanidy z rožnovského kanálu. Ukázal to experiment s kuchyňskou solí

Číst článek

Právě takzvaným rožnovským kanálem se podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, kyanidy do řeky dostaly. Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl. Upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Na této trase přitom řeka překonává dva jezy a také peřeje.

Pokus se solí

Vědci a rybáři proto před několika týdny pokusně do Bečvy vylili u vyústění rožnovského kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová.

„My jsme si chtěli ověřit, jak se bude chlorid sodný čili solanka, což je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, ve vodě chovat. A potvrdilo se, že se rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech,“ řekl v úterý předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický.

Kdo podal kvůli experimentu podnět ČIŽP, neví. „Dostali jsme datovkou oznámení o zahájení kontroly inspekce. Mám se dostavit 8. září do Brna k podání vysvětlení. Ale nevím, co se mnou chtějí diskutovat,“ uvedl Pernický.

Pochybnosti o vyšetřování

Podle člena sněmovní vyšetřovací komise a starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy (ODS) se vědci a rybáři pokoušeli prokázat, jak fungují mísící zóny v řece Bečvě.

Skandální! Právě jsem se dozvěděl, že ČIŽP podala podnět na @Akademie věd ČR a rybáře (MO ČRS Hustopeče Nad Bečvou) za experiment pro stanovení mísící zóny v řece Bečvě. Pokusy o nalezení pravdy jsou v případě ekologické katastrofy v Bečvě evidentně zcela nepřípustné!

14:24 – 31. 08. 2021

236 1809

„Snažili se pouze přispět k tomu, aby se do případu vneslo více jasno, protože momentálně se opíráme jenom o znalecký posudek pochybného znalce Klicpery. A já rozhodně jsem na straně lidí, kteří se o Bečvu dlouhodobě zajímají a zabývají se všemi pochybnostmi, které od katastrofy loňského 20. září vyvstaly,“ komentoval Blaha.

Ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Gabriela Hykl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme