Rybářům vadí malé vodní elektrárny. V horkých letních měsících se vyostřují spory o vodu

Potřebují vodu více turbíny, nebo ryby? To je spor, který vedou v horkých letních dnech rybáři s majiteli malých vodních elektráren. Těch je v Česku podle údajů Energetického regulačního úřadu už více než 1400 a stále vznikají další. Ministerstvo průmyslu teď eviduje 140 žádostí o dotaci na stavbu nebo rekonstrukci malé vodní elektrárny. Vodní turbíny ale trápí rybáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soběnovská přehrada - nejstarší funkčí vodní elektrárna v Čechách | Foto: Romana Kostohryzová

Tak třeba jižní Čechy - to nejsou jenom rybníky, ale i poměrně prudké říčky v pohraničí. Voda tu po staletí roztáčela kola hamrů i mlýnů, a tak není divu, že počet elektráren stále stoupá. Dnes jich je kolem tří set. Tomáš Kepr z rybářského svazu je vidí nerad.

„Ty, s kterými nejsou problémy, bych spočítal na prstech jedné ruky. Protože jednak pokud elektrárník nedá zábrany proti vniknutí ryb do turbín, tak ta populace je ohrožená, a druhá věc je, že elektrárníci takzvaně špičkují, to znamená, že manipulují se sloupcem vody nad elektrárnou. Může dojít ke kyslíkovému deficitu,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek reportéra Ivana Studeného

Takzvané špičkování je nepříjemné především v horkém létě. Rybáři tvrdí, že elektrárny také omezují migraci ryb. To ale odmítá Zdeněk Kamarýt z elektrárny na říčce Černá v Novohradských horách, který vidí příznivý vliv elektráren.

„Tady žijí všechny druhy chráněných ryb: střevle, vranka, mihule,“ vypočítává Kamarýt.

Hlavním problémem je ale nedostatek vody. Ten vadí jak majitelům elektráren, tak rybářům. Jedni nemohou vydělávat na elektřině, druzí nemohou vyrazit na lov. To zdůrazňuje i Tomáš Kepr.

„Samozřejmě je znemožněn rybolov, protože tam není voda. Ten revír je zdevastovaný.“

Spory mezi rybáři a majiteli elektráren budou zřejmě častější. Ministerstvo průmyslu totiž stavby a rekonstrukce malých vodních elektráren podporuje a letos mezi ně hodlá rozdělit půl miliardy korun.

Ivan Studený, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme