V Polné na Jihlavsku odhalili památník připomínající havárii amerického bombardéru z roku 1944

Kámen s deskou popisující historickou událost připomíná na hrázi rybníka Peklo v Polné na Jihlavsku havárii amerického bombardéru z prosince 1944. Památník v sobotu odhalili zástupci Klubu Za historickou Polnou a členové místní samosprávy. Letoun spadl západně od města při návratu z bojové akce. Všech devět členů posádky přežilo, ale skončili v německém zajetí, řekl Jan Prchal z Klubu Za historickou Polnou. Od havárie letos uplyne 75 let.

Polná (Jihlavsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polná na Jihlavsku. | Foto: Vít Luštinec, Wikipedia | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Památník tvoří neopracovaný kamenný blok se siluetou bombardéru. „Tuto formu viděl místopředseda našeho klubu kdesi v Karpatech. Tam se stala za války podobná událost, také tam spadlo letadlo, ale nemělo to takový konec jako zde, protože tam část posádky zahynula,“ uvedl Prchal.

V Cínovci přibude nová socha pohraničníka. ‚Proč si rovnou nevystaví bustu Stalina,‘ míní historik

Číst článek

Podle něj příběh amerického bombardéru v Polné málem zmizel v zapomnění. „Komunisté, kteří po válce v Československu začali vládnout, samozřejmě tuto událost naprosto ignorovali a mlčeli o ní,“ řekl. V 90. letech minulého století však někteří dobrovolníci začali dávat dohromady osu celé události. „A vše vyvrcholilo dnešní akcí,“ řekl Prchal.

Iniciativa pro vybudování památníku vyšla z Klubu Za historickou Polnou, město ji uvítalo, řekl polenský místostarosta Luboš Kousal (nestraník). „Protože si myslíme, že takové věci by neměly upadnout v zapomnění,“ uvedl. Památník stojí při cestě, která vede k poli, kam letoun dopadl.

Nálet na rafinerii

Poškozený americký bombardér Liberator B-24 spadl u Polné 16. prosince 1944, když se vracel z náletu na rafinerii v Záluží u Mostu. Skončil v poli poblíž silnice na Nové Dvory. „Posádka vyskákala pomocí padáků,“ uvedl Prchal. Muže ale brzo pochytala německá domobrana, v okolí tehdy byly vesnice s převahou německých obyvatel. Američtí letci nakonec skončili v zajateckých táborech.

Příběh je podle Prchala výjimečný dobrým koncem. „Všech devět členů posádky ty strastiplné dny, týdny a měsíce v zajateckém táboře přežilo a po válce se vrátili ke svým rodinám,“ řekl.

Zbytky letounu v místě jeho pádu místní badatelé dohledávali v roce 2008. Našli ještě řadu fragmentů, například část pilotní masky, nábojnice z kulometu nebo víčko od nádrže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme