Ryby, vyplavené povodní, odkliďte co nejdřív, doporučují Moravané Čechům

Nečekaný problém mohou zažít lidé z vytopených oblastí, kteří žijí poblíž rybníků. Vyplavené ryby se začnou rozkládat a zamoří okolí nesnesitelným zápachem. Na potíže s uhynulými rybami upozornil farmář z Bartošovic na Novojičínsku, který sám kvůli deštivému počasí musí odkládat senoseče.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z hráze na odbahňovaný rybník Jordán, který byl v neděli ještě téměř prázdný

Pohled z hráze na odbahňovaný rybník Jordán, který byl v neděli ještě téměř prázdný | Foto: Jiří Bunda Mrňa

„Je to špatné, protože v jiných letech jsme už měli sklizené louky a letos nám prší dost intenzivně. A to znamená, že dochází k zabahnění porostu. Ve vodě se zkrátka nedá sušit seno,“ říká farmář Vladimír Klečka.

S kosením trávy na seno pro stádo krav zkrátka musí Vladimír Klečka počkat. Ví ale, že jeho starosti ve světle potíží zemědělců ze zatopených Čech blednou. Na své české kolegy intenzivně myslí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Čánová tlumočí povodní zasaženým Čechům doporučení a rady od zkušených Moravanů

„Hoši mají asi taky hodně těžké chvilky a velké škody, protože brzo se nám přiblíží žně a škody už jsou nevratné,“ připomíná Vladimír Klečka.

Sám před lety na svém statku v Bartošovicích na Novojičínsku ničivou povodeň zažil. A tak může vzkázat kolegům praktickou radu: i když jsou Češi vyhlášení kutilové, do oprav zemědělské techniky by se sami radši neměli pouštět.

„Musí to udělat kvalifikovaný servis, to už si sedlák neporadí,“ krčí rameny farmář a s pohledem na nedaleký rybník si vybavuje, že jedné chyby by se v zatopených oblastech mohli vyvarovat. Vyplavené ryby, které na vzduchu leknou, je třeba rychle odklidit.

Začíná šestý den boje s povodněmi. S opadáváním vody pokračuje úklid a sčítání škod

Číst článek

„Zápach je krutý. Tak pokud se dá, tak ryby posbírat ještě živé, nebo čím dřív, tím líp,“ doporučuje Vladimír Klečka.

O dům dál žijí starší manželé Vilém a Jiřina Šimurdovi. Na jejich domě stopy po velké vodě už nejsou vidět: omítku osekali až na cihlu, zdi postříkali dezinfekcí, vše vysušili a až po dlouhé době znovu omítli. Nábytek ale museli vyhodit.

„Jak je moc nasáklý, vyhodit! Protože to nikdy nevysuší, bude to smrdět pořád,“ radí Jiřina Šimurdová.

Stresy z povodní v budoucnu posílí psychiku postižených, míní odborníci

Číst článek

Hospodyňky by před spíží neměly váhat: mouka, strouhanka a další sypké potraviny, které třeba na pohled nejsou zničené, ale jen byly ve vlhku, by měly vyhodit. Mohou v nich rozbujet plísně, a to je dost nebezpečné.


Zobrazit místo Povodně na větší mapě

Porovnání povodní 2002 a 2013 - legenda k mapě | Foto: Český rozhlas

Andrea Brtníková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme