Rychetský: Politici v zahraničí si nedovolí napadat ústavní soud
Ústavní soud rozhoduje o stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka na zkrácení volebního období Sněmovny jednorázovým ústavním zákonem.
Se stanovisky k případu vystoupí předsedové obou komor parlamentu, Miloslav Vlček (ČSSD) za Poslaneckou sněmovnu a Přemysl Sobotka (ODS) za Senát. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský odpověděl Rádiu Česko na otázku, jestli mohou mít obě vystoupení na rozhodování soudců vliv.
"Já předpokládám, protože jde o veskrze odborný spor, že půjde o argumentaci právní. Zazní-li tam něco, s čím se bude muset soud vypořádat, tak podle závažnosti a obsahu toho tvrzení, buď se s tím bude schopen soud vypořádat již při poradě, která bude následovat, anebo bud muset třeba odročit jednání."
Rychetský také v našem vysílání řekl, že reakce politiků na odložení termínu voleb, ho nepřekvapila: "Ústavní soud nemůže být pro politickou scénu nějakým vstřícným příjemným faktorem. Je to instituce, která byly vybudována pro to, aby stanovila meze ostatním ústavním orgánům a právě těm, které jsou politicky utvářeny a chránila před nimi základní hodnoty ústavního systému této země. Skutečnost, že ta reakce byla tak prudká a tak emocionální sama o sobě mě příliš nepřekvapila."
Jak předseda Ústavního soudu doplnil, spíše ho překvapilo, že Česká republika je hodně pozadu za vyspělými demokraciemi. "Tam si žádný představitel ostatních ústavních orgánů nedovolí veřejně napadat svůj vlastní ústavní soud, protože si je vědom toho, že tím škodí sobě, protože tím napadá základní hodnoty toho kterého státu a demokracie," uvedl pro Rádio Česko Pavel Rychetský.
Veřejné jednání pléna Ústavního soudu o Melčákově stížnosti. Ptáme se předsedy soudu Pavla Rychetského a bývalého soudce ÚS Vladimíra Klokočky.
Přímý přenos z jednání Ústavního soudu najdete na speciálním webu Českého rozhlasu: zprávy.rozhlas.cz
VŠECHNA AUDIA: Volby do Poslanecké sněmovny 2009