Rychetský: Politici zhloupli, tradiční strany otevřely cestu populismu a demagogii

Staré politické strany nedokázaly oslovit nové voliče a tím vyklidily pole populistům a demagogům. Podle předsedy Ústavního soudu a exministra spravedlnosti Pavla Rychetského jde o problém celé euroatlantické civilizace, která se vyčerpala. Rychetský na to upozorňuje v obsáhlém rozhovoru, který server iROZHLAS.cz vydá v pondělí. Zároveň varuje před spoléháním se na Ústavní soud jako na pojistku, která dokáže ochránit demokracii.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Současná situace není specificky česká, je to situace celé euroatlantické civilizace, která se evidentně vyčerpala. Lidé ztratili důvěru v tradiční systémy, vidíme to v Americe a v celé Evropě,“ upozorňuje Rychetský.

Klasické partaje podle něj nedokázaly reagovat na rozpad tradičního rozvrstvení společnosti, jejíž jednotlivé části reprezentovaly. „Ztratily elektorát a nenašly cestu k elektorátu, který je bezradný a má pocit, že nemá reprezentanty. Tím se vytváří živná půda pro jakékoliv formy populismu, demagogie a podbízení. Volič velmi lehko skočí na líbivé sliby,“ všímá si předseda Ústavního soudu.

V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz komentuje také aktuální témata: blížící se prezidentskou volbu, prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníky nebo hlasování o důvěře pro Babišovu vládu či svoje další plány v setrvání v čele Ústavního soudu.

Celý rozhovor s Pavlem Rychetským vyjde v pondělí 8. ledna ráno na serveru iROZHLAS.       

Ondřej Golis, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme