Rychetský: Politici zhloupli, tradiční strany otevřely cestu populismu a demagogii

Staré politické strany nedokázaly oslovit nové voliče a tím vyklidily pole populistům a demagogům. Podle předsedy Ústavního soudu a exministra spravedlnosti Pavla Rychetského jde o problém celé euroatlantické civilizace, která se vyčerpala. Rychetský na to upozorňuje v obsáhlém rozhovoru, který server iROZHLAS.cz vydá v pondělí. Zároveň varuje před spoléháním se na Ústavní soud jako na pojistku, která dokáže ochránit demokracii.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Současná situace není specificky česká, je to situace celé euroatlantické civilizace, která se evidentně vyčerpala. Lidé ztratili důvěru v tradiční systémy, vidíme to v Americe a v celé Evropě,“ upozorňuje Rychetský.

Klasické partaje podle něj nedokázaly reagovat na rozpad tradičního rozvrstvení společnosti, jejíž jednotlivé části reprezentovaly. „Ztratily elektorát a nenašly cestu k elektorátu, který je bezradný a má pocit, že nemá reprezentanty. Tím se vytváří živná půda pro jakékoliv formy populismu, demagogie a podbízení. Volič velmi lehko skočí na líbivé sliby,“ všímá si předseda Ústavního soudu.

V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz komentuje také aktuální témata: blížící se prezidentskou volbu, prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníky nebo hlasování o důvěře pro Babišovu vládu či svoje další plány v setrvání v čele Ústavního soudu.

Celý rozhovor s Pavlem Rychetským vyjde v pondělí 8. ledna ráno na serveru iROZHLAS.       

Ondřej Golis, Kristýna Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme