Rychetský pro Rádio Česko: Prezidenta bych si teď nevybral

Vládní koalice se dohodla s opoziční ČSSD na finančních limitech pro kampaň před prezidentskými volbami. V prvním kole budou moci kandidáti vydat nejvýše 40 milionů korun, ve druhém ještě dalších až 10 milionů. Jasno ale není, kdo Václava Klause na Pražském hradě nahradí. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by si mezi dosud známými kandidáty nevybral a favorita mezi nimi nemá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu | Foto: Štěpán Kotrba

„Upřímně řečeno nemám. Stále ještě předpokládám, že se ta paleta těch uchazečů o tento úřad trochu rozšíří," konstatoval předseda Ústavního soudu v diskuzním pořadu Studio Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského se ptá Ondřej Černý.

Znovu také ujistil, že on se o hradní angažmá ucházet rozhodně nebude.

„Opakuji, že já o tento úřad nemám a neměl jsem zájem, ani když jsem byl k té kandidatuře vyzýván před pěti i deseti lety. Moje zájmy jsou jen v oblasti práva. Velmi mě potěšilo, že jsem před těmi devíti lety mohl odejít z politiky a nechci se do ní vracet," uvedl Pavel Rychetský.

Ne celý mandát

Šéf Ústavního soudu tak nejspíš zůstane v justici. Otázkou je, v jaké pozici. V roce 2013 mu končí mandát ústavního soudce, ale i když byl kritický vůči možnému opakování mandátu, ve svém případě neříká ne.

„To je odvislé od takové řady souvislostí. Na prvním místě vidím sestavení toho Ústavního soudu. To, jestli se podaří sestavit natolik kvalitní Ústavní soud, aby mohl dál kontinuálně pokračovat," řekl Rychetský s tím, že pokud by jej kterýkoli prezident navrhl a senát potvrdil, do svých 80 let, které oslaví v roce 2023, by ústavním soudcem nezůstal.

„Určitě ne na 10 let. Dalších 10 let považuji za naprosto vyloučené. Spíš na tu dobu, než by ten soud se zaběhl do běžného rytmu a kdyby tedy si osvojil ty doktrinální přístupy, tu judikaturní činnost, kdyby prostě fungoval," vymezil své možné další angažmá Pavel Rychetský.

Problémem je nápad věcí

Velká obměna čeká Ústavní soud v příštím roce. Už letos se ale nedaří dovolit náhradu za Elišku Wagnerovou. To ale předseda Ústavního soudu jako hlavní problém nevidí.

„V tuto chvíli vidím větší problém s neuvěřitelným nárůstem ústavních stížnosti, které k nám přicházejí. Loni jich poprvé byly 4000 za loňský krok. Když se podíváme na statistiku za první čtyři měsíce letošního roku, kde už je to téměř 1600, tak to vypadá, že letos to bude zase více než 4000 ústavních stížností, takže i při plném obsazení je evidentní, že není možné takový objem ústavních stížností kvalitně vyřídit. Takže se asi dočkáme, že délka řízení před ústavním soudem se bude prodlužovat," uzavřel v diskuzním pořadu Studio Česko předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Marián Vojtek, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme