Rychetský: Problémy Romů se řešit nedaří

Vládě se nedaří řešit problémy Romů, a ti proto utíkají do zahraničí, připustil vicepremiér Pavel Rychetský. Tématem schůzky romských předáků s vicepremiérem byl i další postup po nynějším pozastavení britských kontrol na letišti v Ruzyni. Hovořit měli také o tom, jak předejít opětnému zvyšování počtu českých žadatelů o azyl ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro začlenění Romů do většinové společnosti stát zatím moc neudělal. Pavel Rychetský po jednání připustil, že dosavadní činnost státu k integraci romské menšiny nestačí. Vláda a veřejná správa se teď podle něj musí soustředit na zlepšení bezpečnosti a zaměstnanosti Romů a na otázku bydlení romské menšiny. Vicepremiér také přiznal, že Romové odcházejí z republiky kvůli svému neuspokojivému postavení ve společnosti a že integrační úsilí vlády postavení Romů příliš nezměnilo.

Všichni se dnes shodli na tom, že vůbec nejhorší je to s bydlením. Za to kritizovala velmi ostře kabinet Marta Tulajová z Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. "Tato vláda nemá vybudované sociální bydlení, ale přeskočila velice rychle k holobytům. Ona vystěhovává Romy z bytových jednotek, které jsou pro každého občana, a nastěhovává je do holobytů." Není pak nic výjimečného, když v jedné místnosti bydlí i 12 lidí, dodává Tulajová. Vláda by se proto podle ní měla snažit zajistit Romům takzvané sociální bydlení, jako je tomu v Německu.

Na to kýve jednoznačně i vládní zmocněnec pro lidská práva Jana Jařab i on souhlasí a říká, že něco by se s tím udělat mělo, i když peněz ve státní rozpočtu nepřebývá. "To je jedna z věcí, na které by se peníze najít měly, že by se měly nějaké priority přehodnotit. Ta rozpočtová kouzla ale po mně nechtějte." Jak pomoci Romům a předejít tak další emigraci, o tom se bude vláda radit hned po svých prázdninách. Jak řekl vicepremiér Pavel Rychetský, bude to zřejmě v posledním srpnovém týdnu 29. srpna.

Od půlnoci byly pozastaveny kontroly britského imigračního úřadu na ruzyňském letišti. Čeští cestující se tak s imigračními úředníky setkají opět až v Británii. Opatření na Ruzyni bylo zavedeno 18. července. Za tři týdny úředníci nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů. Počet žádostí o azyl od té doby podle údajů britské ambasády výrazně poklesl. Londýn je ale připraven kontroly znovu zavést, pokud by se počet azylantů opět zvýšil.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme