Rychlejší odbavení u okresních soudů. Triviální věci už soudy nemusí řešit, vysvětluje Pelikán

České okresní soudy pracují rychleji. Vyplývá to ze statistické zprávy, kterou dnes představilo Ministerstvo spravedlnosti. Loni trvalo civilní řízení průměrně 344 dní, to je o třetinu méně než před čtyřmi lety.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud v Brně projednává kauzu Davida Ratha, JUDr. Vladimír Veselý (střed)

Nejvyšší soud v Brně projednává kauzu Davida Ratha, JUDr. Vladimír Veselý (střed) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO v pondělí na prezentaci výroční zprávy několikrát zopakoval, že statistickou ročenku vydávali i jeho předchůdci. Délka soudních řízení se ale blíž nikdy víc nevyhodnocovala.

Pokud jde o rychlost soudů, české okresní soudy v posledních čtyřech letech zrychlily civilní řízení o víc než třetinu. Například loni soudci polovinu civilních sporů vyřídili do 7 měsíců. To je prý nejkratší doba za posledních deset let.

„Jednak to, že se nám podařilo zastavit nebo dokonce snížit počet bagatelních sporů. Tedy věci, které nikdy neměly skončit u soudu. Například když se nemocnice soudila o 30 korun nezaplaceného poplatku. A druhá věc je, že jsme adresně posilovat ty soudy, kde byly největší problémy. Tím se daří odblokovat a ve chvíli, kdy je odblokujete, tak dramaticky klesnou jejich čísla a přestanou kazit celková čísla,“ říká Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pelikán důvody, které za zrychlením justice stojí.

Průměrná doba trvání civilního sporu u okresního soudu je 344 dní. Dlouhodobě horší je situace na severu Čech – mimo jiné na Lounsku, Ústecku, ale taky na Břeclavsku, v okresech Brno město a Brno venkov. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO je problematický také například Chomutov.

„Chomutov je klasický případ soudu, který byl mnoho let zanedbávaný. V určité době tam bylo málo soudců a hodně věcí, které se nahromadily. A když se vám věci nahromadí, tak se potom ten problém začne nabalovat. Jakmile vám začnou řízení stárnout, tak se vám může stát, že některý z účastníků řízení zemře, a řízení pak stojí, než se vyřeší s kým se v něm bude pokračovat,“ řekl Radiožurnálu Pelikán.

Obecně klesá počet nových žalovaných civilních věcí. Pro srovnání – v roce 2009 dostaly okresní soudy přes 570 tisíc nových případů, loni to bylo přitom už jen 330 tisíc věcí.

Opozice: Není to zásluha Pelikána

Člen ústavně právního výboru a poslanec ODS Marek Benda by úspěch rozhodně nepřičítal současnému vedení ministerstva.

„Je samozřejmě dobře, že se práce soudů zlepšuje, to je nepochybně pozitivní. Myslím si, že na tom ale pan ministr Pelikán má pramalou zásluhu. To je spíše zásluhou předchozích vlád a změn legislativy, které se přijaly v těch letech. Soudnictví je poměrně konzervativní instituce, takže změny se projeví až po delším čase,“ říká pro Radiožurnál Marek Benda.

Civilní řízení se týká nejčastěji sporů o peníze. Trestní věci soudy řeší rychleji. Loni průměrnou věc projednávaly 196 dní. Pak je otázka, jestli se účastníci rozhodnou odvolat. Odvolání si podávají více lidé v Praze, nejméně ve Středočeském kraji.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme