Rychlost v obcích budou možná dál měřit strážníci

Městská a obecní policie možná bude dál měřit rychlost radary. Poslanci totiž v druhém čtení souhlasili s tím, aby se jim tato pravomoc vrátila. V případě, že by norma neprošla závěrečným schvalováním, strážníci by od 1. ledna rychlost měřit nesměli. Kontroly rychlosti na silnicích by pak měla na starosti jen celorepubliková policie. I tak by možná na strážníky ale od ledna čekaly změny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka z policejního radaru

Fotka z policejního radaru | Foto: Policie ČR

Nově by totiž měřili jen na místech, která jim určí státní policie. Místo by nejspíš muselo být jasně označené značkami a kontrolovalo by se jen na katastrálním území obce, která policii zřídila. Podle občanského demokrata Jana Klase by se tak mělo zabránit vydělávání na měření rychlosti.

V malých obcích, kde vlastní policii nemají, by pak podle něj měla měřit policie státní: "Policie České republiky, která je placena z peněz daňových poplatníků, musí zvládnout tento zcela základní úkol," uvedl Klas.

Sociální demokrat Jeroným Tejc zatím není rozhodnutý, jestli zákon podpoří. Shodnout se s Janem Klasem neumí ani na tom, které úseky měření by se měly opatřit značkami - jestli ty stálé, nebo ty dočasné. Podle Klase by to mělo být tam, kde má policista mobilní radar.

Podle Tejce by to ale mělo být přesně naopak: "Nevidím úplně logické, abychom umísťovali tyto tabule s označením měření na místa, kde se měří přechodně nebo náhodně, pak by takové měření absolutně ztrácelo smysl."

Definitivně by se mohlo o měření rychlosti strážníky rozhodovat příští týden. O tuto pravomoc měli přijít na základě nového zákona o policii, který v létě v předprázdninovém chvatu schválili poslanci.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme