Rychlost v obcích budou možná dál měřit strážníci

Městská a obecní policie možná bude dál měřit rychlost radary. Poslanci totiž v druhém čtení souhlasili s tím, aby se jim tato pravomoc vrátila. V případě, že by norma neprošla závěrečným schvalováním, strážníci by od 1. ledna rychlost měřit nesměli. Kontroly rychlosti na silnicích by pak měla na starosti jen celorepubliková policie. I tak by možná na strážníky ale od ledna čekaly změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka z policejního radaru | Foto: Policie ČR

Nově by totiž měřili jen na místech, která jim určí státní policie. Místo by nejspíš muselo být jasně označené značkami a kontrolovalo by se jen na katastrálním území obce, která policii zřídila. Podle občanského demokrata Jana Klase by se tak mělo zabránit vydělávání na měření rychlosti.

V malých obcích, kde vlastní policii nemají, by pak podle něj měla měřit policie státní: "Policie České republiky, která je placena z peněz daňových poplatníků, musí zvládnout tento zcela základní úkol," uvedl Klas.

Sociální demokrat Jeroným Tejc zatím není rozhodnutý, jestli zákon podpoří. Shodnout se s Janem Klasem neumí ani na tom, které úseky měření by se měly opatřit značkami - jestli ty stálé, nebo ty dočasné. Podle Klase by to mělo být tam, kde má policista mobilní radar.

Podle Tejce by to ale mělo být přesně naopak: "Nevidím úplně logické, abychom umísťovali tyto tabule s označením měření na místa, kde se měří přechodně nebo náhodně, pak by takové měření absolutně ztrácelo smysl."

Definitivně by se mohlo o měření rychlosti strážníky rozhodovat příští týden. O tuto pravomoc měli přijít na základě nového zákona o policii, který v létě v předprázdninovém chvatu schválili poslanci.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme