Rychlý přehled událostí: sirotci ze Sýrie, hrdina ze studny, tajfun, bouře i Dny NATO

Užívali jste si volno tak, že jste neměli čas sledovat aktuální dění? Nevadí, přinášíme vám pravidelný souhrn víkendových událostí, jak je zachytil server iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled událostí podle iROZHLAS.cz. | Foto: koláž Český rozhlas | Zdroj: iRozhlas

Babiš a sirotci ze Sýrie

V sobotním rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by přijal do Česka 50 syrských sirotků. Na jeho slova reagovali zástupci opozice i 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Europoslanec za ANO Pavel Telička v neděli pro Radiožurnál označil takovou strategii jako „na hranici humanity i dodržování některých mezinárodních závazků“.

„Ti všichni, kteří tu na mě reagovali hystericky, si asi představovali děti, kterým jsou dva tři roky, ale ne 17 let,“ řekl v neděli Radiožurnálu premiér Andrej Babiš

Hrdina ze studny

V sobotu odpoledne spadly dvě děti předškolního věku do dvacetimetrové studny v Kolešovicích na Rakovnicku. „Po příjezdu velitel zjistil, že za dětmi obětavě skočil muž, který je do příjezdu hasičů držel ve vodě nad hladinou,“ řekl Gabriel. Více zde.

Dny NATO

Největší akcí svého druhu ve střední Evropě žilo Ostravsko. Představily se vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky z 20 zemí, poprvé mezi nimi bylo Chorvatsko. Lidé mohli opět vidět strategický bombardér B-52 Statofortress nebo tankovací letoun KC-135 Stratotanker. Premiéru má americký víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom.

Tajfun a bouře

Dvě oběti si v jihočínské provincii Kuang-Tung vyžádal tajfun Mangkhut, který v neděli dorazil do Číny poté, co si na Filipínách vyžádal desítky mrtvých.

Hurikán Florence, který po pátečním vpádu na východní pobřeží USA v sobotu zeslábl na tropickou bouři, v neděli klesl do kategorie tropické deprese.

„Deštníkáři“

Zná je asi každý, kdo někdy procházel historickým centrem Prahy. Často exoticky vypadající lidé s barevnými deštníky, kteří lákají turisty do okružních vyhlídkových autobusů. Jenže nabízení služeb na ulici jim nedávno vůbec poprvé zakázal soud. Usnesení má Radiožurnál k dispozici. Vyhlášku o pochůzkovém prodeji ale porušují dál a úřady tápou.

Maratonský rekord

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge vyhrál Berlínský maraton ve výrazně vylepšeném světovém rekordu 2:01:40. Třiatřicetiletý olympijský vítěz překonal o 1:18 minuty dosavadní historické maximum krajana Dennise Kimetta, jenž ho zaběhl v roce 2014 také na rychlé trati v německé metropoli.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme