Imitace bytu, termokamery i zábleskové efekty. Hasiči budují nový polygon v Rychnově nad Kněžnou

Nový výcvikový polygon v těchto dnech dokončují hasiči v Rychnově nad Kněžnou. Za více než 7 a půl milionu korun vzniklo speciální centrum pro simulaci složitých zásahů. Hasiči v něm budou trénovat například výjezdy do rozrůstající se průmyslové zóny Solnice - Kvasiny.

Rychnov nad Kněžnou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nacházíme se přímo v přípravně, kde se budou hasiči vystrojovat. Vezmou si dýchací přístroj, udělají si laickou kontrolu a budou vstupovat do onoho polygonu,“ ukazuje přípravnu velitel hasičské stanice v Rychnově nad Kněžnou Radovan Bien.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový výcvikový polygon dokončují hasiči v Rychnově nad Kněžnou

V areálu je i lezecká stěna, kterou si zde hasiči vybudovali svépomocí ještě před vznikem polygonu. Při jeho projektování si ji zde však rozhodli ponechat jako součást výcviku. 

Následuje tělocvična, do níž budou hasiči přicházet nerozvičení a na samotný výcvik se budou muset rozehřát. „Je to rozčleněno podle věku, kategorie a podobně. Je tu nekonečný žebřík, běžecký pás, který se dá nastavovat a takzvaná kladiva, čili zvedání závaží,“ vysvětluje Bien.

Celý výcvik probíhá ve tmě či v zakouřeném prostředí, hasiče je proto potřeba sledovat termokamerami a infrakamerami ze speciální místnosti, která připomíná dispečink či velín. 

„V cisterně hasiči prolézají a vykonávají nějakou činnost. Mají například odnést člověka, který cisternu natíral. Bude tam osmdesátikilová figurína a dva hasiči ji budou muset ve spolupráci dostat ven,“ popisuje velitel další část polygonu. 

Nechybí zde ani imitace bytu s mobilními příčkami, pomocí kterých se bude moct měnit členitost místnosti. „Máme tady také zábleskové efekty, bude tu hluk, křik dětí a podobně. Aby to prostě působilo na hasiče při výcviku,“ doplňuje Bien. 

Od ledna bude polygon ve zkušebním provozu. Naplno by ho mohli profesionální i dobrovolní hasiči z Královéhradeckého kraje využívat od dubna příštího roku.

Lucie Peterková, Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme