Státní zástupce: Útok na radnici v Rýmařově provedl jeden člověk, podezřelý je v péči psychiatrů

V úterý odpoledne otřásl radnicí v Rýmařově výbuch. Exploze mírně poškodila budovu. Nikdo nebyl zraněn, i když v budově bylo několik lidí. Útok byl podle dozorujícího státního zástupce Alexandra Dadama činem jednotlivce. Zatím není nikdo trestně stíhán, podezřelý je v péči lékařů psychiatrie. Radnice zůstává uzavřená, rýmařovský starosta Luděk Šimko ale řekl, že v pátek by se měla otevřít i pro veřejnost.

Rýmařov (Aktualizováno: 12:43 11. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Rýmařově po výbuchu, ten nejvíce poškodil okna u vchodu do budovy. | Foto: Iva Havlíčková | Zdroj: Český rozhlas

„Zadržená podezřelá osoba byla předána do péče lékařů. Momentálně se zjišťují podmínky pro vůbec zahájení trestního stíhání s ohledem na zdravotní stav. Čekáme na vyjádření, zda ho v tuto chvíli vůbec můžeme stíhat,“ řekl Dadam.

Znalci musí posoudit, zda zadržený muž není duševně nemocný nebo zda v době spáchání činu nebyl nepříčetný. Média spekulovala, že příčinou útoku na radnici byl sousedský spor.

„Bylo zabráněno v tom, aby se podezřelá osoba mohla dopustit něčeho dalšího. Jediná informace, kterou můžu sdělit, je, že dosavadní prověřování svědčí o tom, že šlo o čin jednotlivce bez vazeb na nějakou skupinu osob nebo s nějakým mezinárodním přesahem,“ řekl státní zástupce.

Provizorní opravy

Budovu ve čtvrtek prohlédli odborníci. „Byl tady statik, byla provedena revize elektřiny a plynu, zkontrolovali základní funkce a konstatovali, že je všechno v pořádku. Zhruba od 8.00 už uklízíme, spravujeme, slepujeme, tak abychom byli na zítřek připraveni a schopni normálně úřadovat,“ řekl ve čtvrtek starosta Šimko.

Výbuch podle něj zničil v podstatě jenom okna a dveře. Bude potřeba také vymalovat. „Tlakovou vlnu dveře utlumily tak, že v kancelářích nejsou žádné větší škody,“ řekl Šimko. Způsobenou finanční škodu zatím starosta nedokáže odhadnout.

Policie radnici v Rýmařově po výbuchu stále hlídá, budova zatím zůstane zavřená, popisuje starosta

Číst článek

„Zatím jsme se to snažili jenom tak poslepovat, protože výroba dveří bude chvilku trvat. Budova je kulturní památka a památkáři samozřejmě chtějí, abychom to dali do stavu, v jakém to bylo. Takže teď to jenom provizorně opravujeme, aby byly kanceláře uzavíratelné, ale od zítřka (pátku) bychom měli fungovat. Opravu budeme průběžně řešit s památkáři,“ dodal Šimko.

Ve městě je podle něj klid a mezi lidmi ani není žádné napětí. O motivech činu nechtěl starosta spekulovat. „O motivech činu zatím nemáme žádné informace. Nevím, jestli to byl útok na radnici, na někoho konkrétního nebo jenom zkrat jedince,“ uzavřel.

Zároveň řekl, že radnici před výbuchem nikdo nevyhrožoval. Kvůli incidentu je radnice stále zavřená a ve středu ji hlídala ho policie. Ve čtvrtek by měl poškozenou budovu prohlédnout statik, uvidí se, zda bude už v pátek fungovat.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme