Výbuch v Rýmařově: útočník je podle znalců nepříčetný. Policie případ odložila

Muž, který stojí za výbuchem na rýmařovské radnici ze začátku dubna, není podle znaleckého posudku příčetný. Policie proto případ odložila. Serveru iROZHLAS.cz to řekl dozorující státní zástupce Alexandr Dadam.

Rýmařov (Aktualizováno: 10:18 18. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Rýmařově po výbuchu, ten nejvíce poškodil okna u vchodu do budovy. | Foto: Iva Havlíčková | Zdroj: Český rozhlas

Trestní řízení se podle Dadama týkalo podezření z trestných činů nedovoleného ozbrojování, nebezpečného vyhrožování a teroristického útoku.

Státní zástupce: Útok na radnici v Rýmařově provedl jeden člověk, podezřelý je v péči psychiatrů

Číst článek

„Důvodem rozhodnutí policejního orgánu byly závěry vyžádaného znaleckého posudku z oboru zdravotnictví svědčící o nepříčetnosti podezřelého,“ informoval server iROZHLAS.cz Dadam.

„Toto rozhodnutí jsem shledal zákonným, protože nepříčetnost podezřelého vylučuje, aby jím spáchaná jednání mohla být posouzena jako trestný čin,“ dodal Dadam.

K výbuchu na radnici v Rýmařově došlo 9. dubna. Exploze mírně poškodila budovu, zničeno bylo několik oken a dveří. „Byl tady statik, byla provedena revize elektřiny a plynu, zkontrolovali základní funkce a konstatovali, že je všechno v pořádku,“ řekl dva dny po výbuchu rýmařovský starosta Luděk Šimko. Budova podle něj navíc potřebuje vymalovat.

Motiv není jasný

Při explozi se nikomu nic nestalo, přestože v budově v té době bylo několik lidí. Jaké výbušné zařízení útočník použil, státní zástupce sdělit nechtěl: „Nechci se k tomu vyjadřovat, ale nešlo o nic převratného.“

Policie radnici v Rýmařově po výbuchu stále hlídá, budova zatím zůstane zavřená, popisuje starosta

Číst článek

Podezřelý byl zadržen hned po výbuchu a podle Dadama šlo od začátku o čin jednotlivce. Jeho zdravotní stav ale museli posoudit znalci z oboru psychiatrie a psychologie. Po dobu vyšetřování byl podezřelý v péči lékařů.

Tam se podle Dadama nachází i nyní. Zatím ale není jasné, co s ním bude dál. „Probíhá jeho zadržení ve zdravotnickém zařízení. Je to v gesci soudu. Nicméně i trestní řád na to pamatuje, takže k tomu budeme vyvíjet ještě nějaké kroky, ale k tomu se nechci vyjadřovat,“ dodal dozorující státní zástupce Dadam.

Média spekulovala, že příčinou útoku na radnici byl sousedský spor. „Motiv samozřejmě byl předmětem prověřování. Můžeme vycházet pouze z toho, co bylo zjištěno a jaké jsou k tomuto závěry znalců. Asi se nikdy pořádně nedozvíme, co byl hlavní motiv. Byl tam určitý nenávistný postoj, ale nebyl zacílený konkrétně,“ dodal Dadam.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme