Aktivisté protestovali proti těžbě uhlí obsazením rypadel. V dolech na Chomutovsku akce pokračuje

Skupina aktivistů ve čtvrtek protestovala obsazením dvou rypadel v dolech na severu Čech proti pokračování těžby uhlí. Na velkostroje vylezlo několik z nich časně ráno. Kolem 15.00 slezli aktivisté z rypadla v Dolech Bílina kvůli počasí. Policie zadržela čtyři lidi a převezla je na služebnu. Na rypadle v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku aktivisté zůstávají, řekl jeden z nich před 19. hodinou.

Tento článek je více než rok starý.

Teplice (Aktualizováno: 19:25 10. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina aktivistek ve čtvrtek brzy ráno obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Uvedly, že žádají rychlý a spravedlivý konec uhlí

Skupina aktivistek ve čtvrtek brzy ráno obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Uvedly, že žádají rychlý a spravedlivý konec uhlí | Foto: Kolektiv Pod zem! | Zdroj: ČTK

„Chceme zůstat, dokud to půjde, počasí je dobré,“ řekla osoba, která nechtěla uvést jméno. Skupina žádá rychlý konec těžby uhlí. Velkostroje aktivisté obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí.

‚Odejdeme, až skončí doba uhelná.‘ Skupina lidí druhý den protestuje blokádou rypadla ve Vršanech

Číst článek

Severočeské doly, jimž velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce. Ten, který poslézé aktivisté opustili, zkontrolovali. „My jsme poté provedli kontrolu veškerého zařízení a ještě v odpoledních hodinách jsme uvedli skrývkové rypadlo do běžného provozu,“ uvedl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

Když Obvodní báňský úřad dostal oznámení, že do dolů vnikli aktivisté, vyslal na místo inspektory, kteří zjišťovali zajištění prostoru proti neoprávněnému vniknutí. „Jakmile získáme podnět od policie, budou splněny podmínky identifikace osob, zahájíme přestupkové řízení,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí pokuta až 15 000 korun.

Podle jejich vyjádření každým dnem, kdy se uhlí těží, uniká příležitost lidem v uhelných regionech zajistit důstojnou budoucnost | Foto: Kolektiv Pod zem! | Zdroj: ČTK

Boj za klima

Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost.

Skupina Vzpoura koťátek opustila lom ve Vršanech. S dalšími aktivisty způsobili statisícovou škodu

Číst článek

Razantně odmítají plány vlády. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030.

Ekologičtí aktivisté protestovali proti těžbě uhlí naposledy loni v září na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu.

Demonstraci svolalo 13 ekologických organizací, které měly na vládu čtyři požadavky. Kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady to byla spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme