Aktivisté opustili po dvou nocích uhelné rypadlo u Mostu. Požadovali konec těžby a spalování uhlí

Osm protiuhelných aktivistek a aktivistů opustilo v pátek po více než dvou dnech rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu, stroj obsadili ve středu brzy ráno. Informoval o tom mluvčí české odbočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Podle mostecké policie jim hrozí pouze přestupek za neopuštění prostoru.

Most (Aktualizováno: 16:07 4. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní „konec uhlí“.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní „konec uhlí“. | Zdroj: Greenpeace

Aktivisté požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům energie. Na rypadle strávili dvě noci.

Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková v pátek v 14.45 řekla, že policisté ověřili totožnost všech aktivistů, nebyl důvod omezit je na svobodě. Nyní budou řešit přestupkové jednání. Aktivisté se ho podle mluvčí mohli dopustit tím, že ve středu nereagovali na výzvu police, aby prostor opustili.

Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu. „Teď ohledáme místo, spočítáme všechny škody, které nám vznikly tím, že jsme museli pozastavit opravy na stroji,“ řekla v pátek Eva Maříková mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Doplnila, že na závěry je zatím brzy.

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí těžební společnost. Ani tehdy nebylo třeba zastavovat těžbu, stroj byl také v plánované technologické odstávce.

Budoucnost uhlí

‚Konec uhlí co nejdříve.‘ Aktivisté z Greenpeace obsadili rypadlo ve Vršanech u Mostu

Číst článek

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní „konec uhlí“. Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které „jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady“.

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme