V Brdech je rys ostrovid, zachytila ho fotopast. Mohl přijít ze vzdálenosti desítek kilometrů

Fotopast zachytila v Chráněné krajinné oblasti Brdy rysa. Jeho výskyt zde sledují dlouhodobě, zaregistrován byl v tomto prostoru několikrát od poloviny devadesátých let. Od vzniku chráněnné krajinné oblasti roce 2016 je monitoring rysů intenzivnější, jak řekl v pátek její vedoucí Bohumil Fišer.

Jince, Příbramsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek rysa ostrovida z fotopasti v CHKO Brdy. | Foto: Josef Cink | Zdroj: CHKO Brdy

Rysa se na fotopast podařilo zachytit blízkým spolupracovníkům Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Václavu Fořtovi a Josefu Cinkovi. „Každý jedinec rysa má svou jedinečnou charakteristickou kresbu srsti, která jej umožňuje identifikovat. Jsme zvědaví, zda ten ‚brdský‘ byl už monitorován, než se objevil v Brdech,“ uvedla v tiskové zprávě CHKO Brdy.

Rys v plzeňské zoo kousl dítě do ruky. 'Muselo porušit návštěvní řád,' brání se zahrada

Číst článek

Rys ostrovid je v České republice původním druhem. Nyní žije trvale v lesnatých oblastech jižních a západních Čech, zejména na Šumavě a v Pošumaví. Radius pohybu rysů dosahuje desítek kilometrů. Překážkou migrace je často doprava.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme