V Brdech je rys ostrovid, zachytila ho fotopast. Mohl přijít ze vzdálenosti desítek kilometrů

Fotopast zachytila v Chráněné krajinné oblasti Brdy rysa. Jeho výskyt zde sledují dlouhodobě, zaregistrován byl v tomto prostoru několikrát od poloviny devadesátých let. Od vzniku chráněnné krajinné oblasti roce 2016 je monitoring rysů intenzivnější, jak řekl v pátek její vedoucí Bohumil Fišer.

Jince, Příbramsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek rysa ostrovida z fotopasti v CHKO Brdy.

Snímek rysa ostrovida z fotopasti v CHKO Brdy. | Foto: Josef Cink | Zdroj: CHKO Brdy

Rysa se na fotopast podařilo zachytit blízkým spolupracovníkům Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Václavu Fořtovi a Josefu Cinkovi. „Každý jedinec rysa má svou jedinečnou charakteristickou kresbu srsti, která jej umožňuje identifikovat. Jsme zvědaví, zda ten ‚brdský‘ byl už monitorován, než se objevil v Brdech,“ uvedla v tiskové zprávě CHKO Brdy.

Rys v plzeňské zoo kousl dítě do ruky. 'Muselo porušit návštěvní řád,' brání se zahrada

Číst článek

Rys ostrovid je v České republice původním druhem. Nyní žije trvale v lesnatých oblastech jižních a západních Čech, zejména na Šumavě a v Pošumaví. Radius pohybu rysů dosahuje desítek kilometrů. Překážkou migrace je často doprava.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme