Rýsuje se dohoda politických stran o příměří při českém předsednictví EU

Občanská demokratická strana má v rukou návrh dohody s opoziční Českou stranou sociálně demokratickou na dobu českého předsednictví Evropské unii. V následujících dnech budou o textu občanští demokraté jednat s koaličními partnery, Stranou zelených a KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Mirek Topolánek mezi novináři | Foto: Úřad vlády ČR

Podklad vyjednavačů ODS a ČSSD si širší vedení občanských demokratů přečetlo na jednání výkonné rady v neděli večer. Premiér Mirek Topolánek vyloučil, že by text obsahoval konkrétní stanovení podmínek spolupráce nebo nabídku na podporu Jiřího Paroubka do křesla předsedy Poslanecké sněmovny.

Podle Topolánka se text nese v obecné rovině: "Není tam nic, co by fakticky narušovalo náš program a naší ideovou čistotu, jde o mechanismy fungování. Pokud se tato dohoda schválí, bude pokračovat diskuse o zavedení eura, nic jiného, naprosto plochá formule. Žádné personální výměny tam nejsou."

Výkonná rada ODS také začala hodnotit důvody porážky občanských demokratů v podzimních krajských a senátních volbách. Podle Topolánka jsou to především nejednost strany a nesrozumitelnost její politiky. Podotkl, že to má změnit nové vedení ODS, které vzejde z volby stranického kongresu strany už za dva týdny. Zatím jsou známi dva kandidáti na nejvyšší stranický post, dosavadní předseda Mirek Topolánek a současný první místopředseda Pavel Bém.

Premiér Mirek Topolánek se také neobává, že by vystoupení dvou členek Strany zelených Olgy Zubové a Věry Jakubkové z poslaneckého klubu ohrozilo prosazování koaličních návrhů. Obě zdůraznily, že ve vládním táboře zůstávají. Jak budou u klíčových bodů hlasovat, ale zveřejnit nechtěly. Vládní strany teď čeká hlasování o lisabonské smlouvě, americkém protiraketovém radaru nebo rozpočtu České republiky na příští rok.

Premiér Topolánek bude dál s poslankyněmi o potřebné podpoře jednat: "Jestli to nějakým způsobem ovlivní nebo neovlivní způsob vyjednávání o hlasování o nejrůznějších zákonech, tak musím říci, že nikoli. Fakticky byly hlasy obou poslankyň ty, které jsme museli stejně dojednávat osobně, na tom se nic nezmění."

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme