Rytíři chtějí zpátky majetek

Řád německých rytířů trvá na vrácení svého někdejšího majetku. Jde o hrady Bouzov, Sovinec, zámek v Bruntálu a patnáct tisíc hektarů lesa. Restituční spor se táhne od konce devadesátých let. Soud ještě nerozhodl ani v jednom případě. Přesto, že zástupci řádu ujišťují, že budou dobrými správci majetku, ředitelka Muzea Bruntál Hana Garncarzová přiznává, že po tolika letech by přivítala jakékoliv konečné stanovisko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádvoří hradu Bouzova

Nádvoří hradu Bouzova | Foto: Jaromír Pavlík

Zřizovatelem zdejšího zámku je Moravskoslezský kraj a nejasná situace je podle ní velmi škodlivá. "Kdybychom neměli nad sebou tuto záležitost, kdyby to bylo jasné, tak bychom mohli třeba žádat o nějaké peníze na investice v rámci Evropské unie. Ale pokud tady není vlastník jednoznačný, předpokládám, že zřizovatel by do takové akce asi nešel," vysvětlila ředitelka.

Rytíři už stáhli nároky na nemovitosti v Karlově Studánce na Bruntálsku. V ostatních případech budeme bojovat dál, říká sekretář velmistra řádu Robert Rác. "My jsme v jedné kauze došli až k Nejvyššímu soudu, kdy nám nároky byly uznány, ale bylo nám v podstatě právní řečí řečeno, že tu žalobu máme jinak formulovat a byli jsme odkázáni opět na první instanci. My to nevnímáme, ani ta odborná veřejnost, jako právní problém ale spíše jako politický problém celkových restitucí církevních," dodal.

Martin Knitl, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme