S ANO do koalice ne, zaznělo od většiny lídrů v předvolební debatě ČT

Poslední večer před začátkem voleb se nesl ve znamení předvolebních debat na obrazovkách dvou televizí. Nova přivítala Lubomíra Zaorálka a Andreje Babiše, Česká televize deset lídrů nejsilnějších stran. Diskuse ukázaly například neochotu politických uskupení jít po volbách do koalice s ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká předvolební debata České televize | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nestihli začátek závěrečné předvolební Superdebaty v České televizi. Kvůli účasti v předchozím duelu na televizi Nova a následném přejezdu ze studií soukromé stanice na Barrandově do Kongresového centra se zpozdili o zhruba čtvrt hodiny.

Poslední debatu těsně před otevřením volebních místností si můžete vyslechnout ve 12:30 na Radiožurnálu.

Debata se v úvodu točila hlavně kolem možných povolebních koalic a spolupráce ostatních subjektů s favorizovaným hnutím ANO, v druhé polovině se pořad soustředil na budoucnost českého zdravotnictví.

Babiš a Zaorálek se od 19.55 střetli bez publika na Nově. V duelu na sebe často vzájemně útočili, hovořili například o ekonomice, plánech na zvyšování mezd, připravovaných daňových změnách, protikorupčních opatřeních či důchodové reformě. Neshodli se na podílu svých stran na vládní politice vůči EU v otázce migrace.

Duel na Nově skončil ve 21.22, cesta do přímého přenosu České televize zabrala Zaorálkovi a Babišovi necelou půlhodinu. Možnost debatovat ve veřejnoprávní televizi dostali kromě nich i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených.

Trefíte výsledek voleb lépe než Kubera, Feri či Škromach? Tipněte si, kdo vyhraje

Číst článek

Babiš po vstupu na pódium hned musel reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel. Šéf SPD Tomio Okamura se před Babišovým příchodem ohrazoval proti jeho slovům, že je loutkou kmotrů. "Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní," konstatoval Babiš. Přítomné publikum pak Babiš, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem v hodnotě 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.

Dva tisíce dotazů

Během první hodiny pořadu se mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.

Babiš odmítl možnost, že by kvůli kauze mohl nechat jiného představitele ANO, aby se v případě vítězství hnutí ve volbách ujal funkce premiéra místo něj. "Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí," řekl. Hovořilo se také o možném vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie, případně hrozbě ústavní krize v případě vysokého volebního zisku antisystémových stran.

KSČM jako akordeon, Úsvit jako kontrafagot. Poslechněte si zhudebněné výsledky voleb

Číst článek

Druhá polovina závěrečné debaty, která podle vyjádření analytiků mohla plnit klíčovou roli pro řadu dosud nerozhodnutých voličů, se soustředila na otázku zdravotnictví. V úplném závěru dostal každý z lídrů půlminutu na oslovení voličů.

Kromě lídrů stran se na pořadu podílel za každou stranu ještě další představitel, který v zákulisí odpovídal na dotazy položené přes internet. Podle televize se pro zástupce stran v tzv. online zóně sešlo přes 2000 dotazů.

Odvysílání pořadu Novy chtěli zabránit Piráti, televize podle nich měla poskytnout prostor také zástupcům dalších stran. Návrh na pozastavení vysílání pořadu pražský městský soud zamítl dnes dopoledne. Podle soudu byla žaloba nedůvodná, protože program ještě nebyl odvysílán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme