S čerty nejsou vždy žerty, varují psychologové

Dnešnímu večeru dominuje mikulášské veselí. Svatý Mikuláš obdarovává děti dárky, čerti je straší a andělé konejší. Psychologové a policisté jsou ale střízlivější - rodiče by podle nich měli dobře zvážit, kolik pozitivního i negativního stresu jejich děti v tento mikulášský večer snesou, a také, koho si vlastně pouštějí do bytu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dítě s čertem

dítě s čertem | Zdroj: ČTK

Mikuláš sice skutečně existoval a prokazatelně konal dobro, to ovšem neznamená, že dobro se musí vždy pojit s maškarami, které si dnes lze hojně objednat na ulici. "Pod maskou Mikuláše a čerta se může skrývat i lecjaký nenechavec, který se v bytě porozhlédněte po odložených peněženkách či kapsách bund na věšácích," vnáší realitu do svátečního nadšení Iva Knolová z pražského policejního ředitelství.

Chcete-li dětem zprostředkovat návštěvu Mikuláše, je třeba ujistit se, zda už si postava s bílými vousy a jeho doprovod předem nenadělili příliš mnoho alkoholu. "Když rodič uvidí čerta, který už je mírně podroušený a vyžívá se v tom, že řinčí moc nahlas, měl by říct, že čerta nechceme a pustit domů jen Mikuláše," radí psycholog Ivan Douda.

Čerti také v posledních letech soutěží, kdo z nich má nejrealističtější masku a nejhlasitěji zahudrá. Je proto dobré držet pekelníky na uzdě a důkladně zvážit, co které dítě snese. Plánované lehké postrašení by se totiž mohlo zvrtnout až do nočních děsů a pomočování, varují učitelé i psychologové.

Český čert v Americe narazil

Naše tradiční pojetí čerta narazilo na odpor ve Spojených státech. Hned dva čeští umělci už vědí, že strašit americké děti čertem se nevyplácí. První se o tom přesvědčil Vít Hořejš, umělecký vedoucí českoamerického loutkového divadla na Manhattanu. Nevinný čert patřil k hlavním postavám loutkového týmu do té doby, než si po vystoupení souboru v amerických školách stěžovali rodiče vyděšených dětí.

Podobnou zkušenost má sbormistr Lukáš Černý, který vede pěvecký soubor v kalifornském Frisnu. Když se americké drobotině pokusil vysvětlit podstatu českého Mikuláše, dostal od rodičů tři dopisy, ve kterých ho varovali, že si nepřejí, aby dětem podobné věci vyprávěl. Český sbormistr pak musel rodičům hodně vysvětlovat, jak to s černým ďáblem, co u nás chodí po ulicích, doopravdy je.

Miroslav Konvalina, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme