S Českým rozhlasem darovalo krev 253 lidí

Získat nové dárce krve, a omladit tak dárcovskou populaci je hlavním cílem akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Dnes se uskutečnila po čtyřiašedesáté. V Praze, Karviné, Hradci Králové a Plzni přišlo k odběrům 253 lidí. 40 z nich darovalo krev poprvé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve.

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

Petr Budínský se jako dárce krve zaregistroval už před lety - dnes přišel poosmnácté. Jak nám řekl, jeho prvotní motivací byla snaha překonat sám sebe.

„A potom pro dobro věci, pro dobrý pocit. Můj bratr také krev pravidelně daruje, tak se navzájem podporujeme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O akci Daruj krev s Českým rozhlasem mluvila reportérka Pavla Dluhoschová v Odpoledním Radiožurnálu

Petr Budínský ví, že krev zachraňuje životy. Potřebují ji pacienti například po úrazech nebo při operacích. Podle doktorky Lucie Baumrukové z transfuzní stanice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se z ní připravuje několik transfuzních přípravků.

„Jednak jsou to erytrocyty, takzvaně červené krvinky, které se používají u pacientů s nízkou hladinou červeného krevního barviva, například po úraze, po operaci. Ale i u pacientů chronických s chorobami krve, můžou to být leukémie nebo chronická onemocnění, kdy pacienti jsou závislí na opakovaných dodávkách červených krvinek,“ popisuje lékařka.

Muži mohou darovat krev jednou za tři měsíce, ženy ve čtyřměsíčním intervalu. Častěji, jednou za dva týdny, můžete jít na odběr krevní plazmy. Třeba právě do transfuzní stanice Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze.

„Plazmu mohou u nás darovat dárci, kteří již absolvovali alespoň dva odběry plné krve. Nechci říct, že plazmy máme aktuálně přímo nedostatek, ale více dárců bychom určitě přivítali. Plazma se používá zejména u pacientů, kteří mají poruchu srážení krve. Může to být zase způsobeno nějakým úrazem, operací, ale mohou to být i chroničtí pacienti,“ doplňuje Lucie Baumruková.

Odběr krevní plazmy trvá o něco déle než klasický odběr krve - zhruba tři čtvrtě hodiny. Podle doktorky Baumrukové ho ale lidé snášejí bez problémů.

Pavla Dluhoschová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme