S Českým rozhlasem jste darovali 417 litrů krve. Relativně nejvíc dárců hlásí Frýdek-Místek

Do akce Daruj krev s Českým rozhlasem se letos zapojilo 2 886 posluchačů. To je počet lidí, kteří na webových stránkách klikli na tlačítko Chci darovat krev a vyplnili registrační formulář. Krev si pak skutečně nechalo odebrat 896 z nich, z toho 349 přišlo k odběru vůbec poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

Pravidelní dárci obvykle odevzdávají půl litru nejcennější tekutiny, prvodárcům na transfuzních stanicích odebírají 410 mililitrů. Orientačně tak můžeme říci, že díky posluchačům Českého rozhlasu se zásoba krve zvýšila o 417 litrů, neboli 1 390 jednotek.

Podle webu Krevní barometr přitom může dárce jediným odběrem zachránit až čtyři lidské životy. Nejvyšší spotřeba krve je při akutních operacích v cévní a transplantační chirurgii: více než 15 jednotek erytrocytů a mražené krevní plazmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky akce Daruj krev s Českým rozhlasem přiblížila redaktorka Eliška Malínská

Na nekomplikované ortopedické operace je potřeba jedna až tři krevní konzervy, na složitější 10 jednotek krve po 300 mililitrech a 5 až 6 jednotek mražené krevní plazmy.

Počet dárců i prvodárců evidovaných v nemocničních transfuzních stanicích přitom v posledních letech mírně klesá.

„Aby ta situace byla stabilizovaná, tak by pět procent lidí z populace mělo být registrováno jako dárci krve – což samozřejmě není. V Praze je to kolem jednoho procenta a z toho samozřejmě vyplývají problémy třeba při zajišťování vzácných krevních skupin,“ řekla Českému rozhlasu primářka transfuzního oddělení vinohradské fakultní nemocnice Jitka Kracíková.

V Praze darovalo krev s Českým rozhlasem nejvíc lidí: 203, z toho víc než polovina prvodárců. Pokud ale vezmeme v úvahu počet obyvatel, vítězem je transfuzní stanice ve Frýdku-Místku, tedy v okrese, kde žije pětkrát míň lidí než hlavním městě. Zaregistrovala 105 dobrovolníků, kteří přišli k odběru. Drtivá většina z nich byli přitom ostřílení matadoři, jen tři darovali krev poprvé.

V následující mapě jsou zakresleny všechny transfuzní stanice, které se do projektu Daruj krev s Českým rozhlasem zapojily. Velikost koleček odpovídá celkovému počtu dárců. Kliknutím na ně zobrazíte podrobnější statistiky.

Z dat, která máme k dispozici o účastnících akce Daruj krev s Českým rozhlasem, vyplývá, že největší zájem o registraci byl ve středu 27. května: registrovalo se 420 lidí. Druhým nejúspěšnějším dnem byl oficiální start kampaně, pondělí 1. června.

Petr Kočí, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme