S. Gross: Incident v metru je třeba důkladně vyhodnotit

Cizinec, který na stanici metra Muzeum zabil jednoho z policistů a vážně pobodal čtyřiasedmdesátiletého muže, byl v sobotu obviněn ze tří trestných činů - vraždy, pokusu vraždy a obecného ohrožení. V této chvíli se jedná o uvalení vazby. Policie zatím nezná pachatelovu totožnost. Muž mluví rusky, ale u sebe neměl žádné doklady a stále odmítá komunikovat. Pyrotechnici na místě tragédie zajistili zbytky zatím neznámé výbušniny a odvezli ji k přezkoumání. Jak vyplynulo z rozhovoru ministra vnitra Stanislava Grosse pro Radiožurnál, zatím se neuvažuje v souvislosti s touto událostí o přijetí mimořádných bezpečnostních opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z metra je vynášen mrtvý policista | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

"Samozřejmě, že závažný případ to je, protože při něm zemřel člověk, a způsob provedení ohrožoval mnohem více lidí. Nerad bych dělal ukvapené závěry. Je zapotřebí situaci důkladně vyhodnotit, ale nemyslím si, že je na místě v tuto chvíli prohlásit, že se budou přijímat nějaká mimořádná opatření," řekl Českému rozhlasu 1 Radiožurnálu Stanislav Gross.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross: Vraždu v metru je třeba důkladně vyšetřit

V reakci na včerejší incident v pražském metru řekl člen branně bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Jan Klas z ODS, že bezpečnostní složky v zemi musejí rychle přejít od slov k činům. Situace ho znepokojuje i v souvislosti s nedávným zabavením několika kilogramů semtexu přímo před jedním z obchodních center. Za důležité považuje, aby bezpečnostní rada státa přikročila od doporučení ke skutkům a za sebe takovému postupu vyjádřil podporu.

Stav muže, zraněného při incidentu v pražském metru, je stabilizovaný. Sdělil to službu konající lékař z vinohradské nemocnice. Napadený starší muž má probodnuté obě plíce a je ve vinohradské nemocnici. Jeho zranění jsou vážná, ale podle lékařů vyléčitelná. Muž byl pobodán rusky mluvícím cizincem poté, co ho upozornil na nevhodnost házení dělbuchů do kolejiště metra. Pachatel, jenž při zásahu zabil ještě policistu, byl na místě zadržen.

Při zásahu ve stanici Muzeum přišel v pátek o život devětatřicetiletý policista. Jak k celému incidentu došlo, popsala Radiožurnálu mluvčí pražské policie Iva Knolová. "Jeden z cestujících vhodil do kolejiště dělobuch. Krátce nato byl dalším cestujícím upozorněn na nevhodnost svého chování. Na místě zasahoval policista z oddělení metro, kterého pachatel zranil v oblasti hrudníku bodnou zbraní. Kolega v důsledku těžkého zranění na místě zemřel. Útočník byl zadržen a tragická událost je předmětem dalšího vyšetřování."

policisté stanici po vraždě dočasně uzavřeli | Foto: Michal Doležal
Přehrát

00:00 / 00:00

I. Knolová o incidentu v metru

Přibližně 45letý pachatel mluví rusky, ale jeho totožnost zatím nebylo možné prověřit, protože u sebe neměl doklady a s policisty odmítá komunikovat. "V téhle chvíli je stíhán pro podezření z trestného činu vraždy, pokusu vraždy a obecného ohrožení," dodává policejní mluvčí. V sobotu pak byl z těchto činů obviněn.

Podle reportérky Radiožurnálu Heleny Šulcové na místě incidentu zasahovaly desítky policistů. Metro nejezdilo mezi stanicemi nádraží Holešovice a Pražského povstání, k obnovení normálního provozu došlo až krátce před 22. hodinou večer.

Případy, kdy při výkonu svého povolání zemře policista, nejsou bohužel nijak ojedinělé. Podle Policejního prezídia od roku 1990 zemřelo ve službě 66 příslušníků. Připomínáme některé z případů, kdy policistu zabil člověk, proti kterému směřoval zákrok.

Pražané mají v paměti zásah v tramvaji v Nuslích v červnu roku 1997 - šestadvacetiletého poručíka tehdy připravil o život hledaný ozbrojený pachatel. Ten zásah kriminalistů také nepřežil.

policisté u vchodu do metra | Foto: Stanislav Peška

Odhalení připravovaného přepadení banky se stalo osudné důstojníkovi cizinecké policie na Opavsku, svou mušku na něj v dubnu 1998 zamířil člen odhalené zločinecké bandy. Na 22 let šel za mříže muž, který také v dubnu 1998 zastřelil kriminalistu a jeho kolegu zranil, když se jej chystali zatknout.

Tragédii zažil loni na jaře Protivín na Písecku. Tehdy přímo ve svém domě zastřelil 31letého kriminalistu tamní podnikatel podezřelý ze znásilnění. Dva policisty zranil, jeden z nich pak následkům zranění v nemocnici podlehl.

Většina z 66 policistů, kteří za posledních 12 let zemřeli ve službě, zahynula při dopravních nehodách. Smrt však způsobil i výstřel ze špatně zajištěné zbraně, infarkt, nedbalost při střelecké přípravě anebo také havárie vrtulníku při výcviku.

Obrazové svědectví z místa tragédie v pražském metru naleznete pod nadpisem FOTOGALERIE.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme