S. Gross přirovnal výzvu lidovců k Sarajevu 1997; ve vládě je nedrží

Otazníky kolem majetkových poměrů premiéra Stanislava Grosse a jeho rodiny vyvolaly napětí ve vládní koalici. Lidovci oznámili, že kvůli důsledkům aféry na akceschopnost kabinetu hodlají iniciovat koaliční jednání. Předáci koaličních stran by se poté měli sejít i se šéfem ODS Mirkem Topolánkem, který za nejlepší řešení považuje předčasné volby. Gross lidovcům během návštěvy Francie vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, pak je nikdo nenutí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross

S. Gross | Foto: Michal Krumphanzl

Premiér Stanislav Gross ostře zareagoval na návrh Miroslava Kalouska. Šéf KDU- ČSL chce společné jednání politiků v souvislosti s Grossovými majetkovými poměry. Premiér se schůzky zúčastní. Vadí mu ale, že křesťanští demokraté s návrhem přišli v den, kdy je na zahraniční cestě. Lidovcům vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, pak je nikdo nenutí. Kalousek soudí, že Grossovy problémy ohrožují akceschopnost kabinetu. Schůzky by se měli zúčastnit předsedové parlamentních stran - kromě komunistů.

Stanislav Gross se koaliční schůzce na téma jeho majetkových poměrů nebrání. Je nyní na zahraniční cestě, a tak lidovcům připomněl "sarajevský" atentát na tehdejšího premiéra Václava Klause koncem devadesátých let. Během své návštěvy Francie tak Gross lidovcům vzkázal: "V každém případě to není nic zas až tak originálního, protože jsme podobnou situaci zažili v roce 1997, akorát to možná symbolicky tentokrát není Balkán, ale něco, kam jsme se posunuli za těch 7 let, to je západní Evropa - v tomto případě Paříž. A já si myslím, že pokud někdo prostě nechce být ve vládě, tak já myslím, že není zapotřebí k tomu někoho nutit. Takže je to v tuto chvíli svobodná vůle každého."

Lidovci chtějí svolat koaliční jednání a poté jednat i s předsedou opoziční ODS Mirkem Topolánkem o krocích, jak bránit dobrý obraz České republiky. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek prohlásil, že aféra ohrožuje akceschopnost vlády a má závažný ústavní rozměr. "Předsednictvo (KDU-ČSL) mě dnes pověřilo, abych vyzval předsedy ČSSD, ODS a Unie svobody k jednání o aktivních krocích, které by ochránily dobré jméno České republiky. Před tímto jednáním budeme iniciovat schůzku vedení koaličních stran. Domníváme se, že ten problém už není problémem jenom sociální demokracie, jenom premiéra, je problémem v zásadě všech a všichni bychom měli hledat aktivní řešení," uvedl Kalousek.

Šéf lidovců přitom zdůrazňuje, že je rozhodně proti předčasným parlamentním volbám. "My nikoho nevyzýváme ani k odstoupení ani k nějakému jinému chování, my říkáme: Všichni máme spoluodpovědnost, sedněme k jednacímu stolu a vyřešme ten problém, protože na druhou stranu odmítáme interpretaci, že tady žádný problém není." Více se dočtete ZDE.

Lidový dům postoj KDU-ČSL pobouřil

Předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Michal Kraus je zaskočen tím, že aktivita KDU-ČSL přišla v době, kdy premiér Gross pracovně odcestoval do Francie. Jak Radiožurnálu řekl, případné schůzky se ČSSD samozřejmě zúčastní, ale základy spolupráce na bázi solidního partnerství jsou podle něj v tuto chvíli zásadním způsobem otřeseny: "Seriózní partner, který má zájem na seriózní komunikaci, by měl věci takovéto důležitosti řešit osobně a nikoli v době, kdy je premiér v zahraničí a nemůže reagovat. Já mám za to, že KDU-ČSL začíná opět předvádět jakousi svoji zajímavou hru."

Předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka z ČSSD výzva lidovců pobouřila. Prohlásil, že pro Kalouska už je koalice pravděpodobně k ničemu a taky by to měl podle Zaorálka jasně říci: "Pan Kalousek byl ten, který se už v minulosti stavěl do role spasitele, který chce zachránit před špatnou morálkou lidovou stranu. Já tvrdím, že my jsme schopni si svou morálku hlídat sami. Nepotřebujeme pana Kalouska, aby nám on jako Mesiáš, sjednával půdu na to, abychom se očistili."

Místopředseda unionistů František Pelc potvrdil zájem strany zúčastnit se jednání. To, že lidovci přišli s výzvou teď, nepovažuje za záměr. Vyplynulo to podle něj z vývoje kauzy. "Já si myslím, že pan předseda Kalousek má pravdu v tom, že tady je určitá důvěra otřesena, a to nejenom v koalici, ale v celou politickou scénu.

ODS: Dohodněme se na předčasných volbách

Občanští demokraté na případnou schůzku, kterou chtějí svolat lidovci, rozhodně dorazí. Potvrdil nám to jejich předseda Mirek Topolánek. "Situace, která nastala v koalici, poškozuje Českou republiku, a k takovému jednání mělo dojít podle nás už dříve. Každého jednání, které povede k ukončení trápení této vlády a případně ke zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny, se zúčastníme a budeme se pokoušet konstruktivně k tomu jednání přistoupit."

Do aféry kolem bytu premiéra Stanislava Grosse zatím nebude nijak zasahovat prezident Václav Klaus. Podle mluvčího Petra Hájka nebude ani iniciovat žádná jednání o problému, protože pro to není vhodný okamžik. Celou věc mají podle mínění hlavy státu nejdřív řešit předsedové stran.

Trpělivost s kauzou kolem majetkových poměrů premiérovy rodiny došla šéfovi lidovců Kalouskovi poté, co vyšlo najevo spojení firmy premiérovy manželky s podnikatelkou Libuší Barkovou, která je trestně stíhána.

Trestní oznámení na premiéra Stanislava Grosse kvůli koupi jeho bytu už podali tři občané, jeden z Teplic, další z Prahy, třetím je příznivce Vladimíra Hučína Jan Šinágl. Trestní oznámení avizoval i předseda spolku Šalamoun John Bok. K rezignaci Grosse vyzvala nevládní organizace Růžový partner.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme