S.Gross: Rezignuji, pokud mi v sobotu Lidový dům nedá jasný mandát

Žádný definitivní výsledek nepřinesla podvečerní schůzka šéfů koaličních stran. Podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska a šéfa unionistů Pavla Němce se sice shoda v koalici hledá těžko, ale zájem na spolupráci trvá. Premiér Stanislav Gross si pak chce v sobotu na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD ověřit, jestli ho jeho mateřská strana chce i nadále v čele vlády. O dalším osudu vlády budou širší vedení koaličních stran jednat ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Přestože všechny tři strany mají zájem v koaličním svazku dál setrvat, shoda na řešení se hledá jen velmi obtížně. Po jednání to prohlásili všichni tři předsedové - tedy Miroslav kalousek za KDU-ČSL, Pavel Němec za US-DEU a Stanislav Gross - premiér a úřadující šéf ČSSD.

"Já v každém případě jsem jasně řekl, že nechci setrvávat na své pozici proti vůli sociální demokracie a je-li mezi sjezdy nejvyšším orgánem ČSSD ústřední výkonný výbor, tak si myslím, že je logické, že tu otázku, kterou dostal poslanecký klub, předsednictvo sociální demokracie, abych předložil také ústřednímu výkonnému výboru. Na tom není nic nelegitimního; je to 180 lidí z celé republiky a ti samozřejmě by měli mít právo se k této věci vyjádřit. Pokud by členové ústředního výkonného výboru řekli, že nemám pokračovat ve funkci předsedy vlády, tak já samozřejmě v ní pokračovat nebudu a nebudu se jí držet. A dokonce v ní nebudu pokračovat i v okamžiku, kdybych sice získal podporu, ale ten mandát by byl slabý," oznámil Gross.

Křesťanští demokraté si dál myslí, že nejčistším řešením krize by byla premiérova demise. Po jednání to stručně zopakoval předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek s tím, že až do další schůzky nechce situaci komentovat: "Naše stanoviska leží na stole a zatím nemáme žádný důvod cokoli na nich měnit."

Ostatně už před příchodem na středeční rozhovory Kalousek potvrdil, že křesťanští demokraté trvají na svém stanovisku: "Já jdu na tu schůzku vyposlechnout si, co navrhuje pan Pavel Němec, protože on o tu schůzku požádal. Jinak naše stanovisko je zřejmé: v každé civilizované zemi by jakýkoli člen vlády už dávno rezignoval. Já jdu se snahou přesvědčit naše koaliční partnery, Česká republika civilizovanou zemí je."

Předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec po jednání řekl, že zachování vlády má smysl: "Přestože naše stanoviska se velmi obtížně a velmi těžko sbližují, tak jsme názoru, že koaliční spoluúpráce je hodnota, za kterou se vyplatí bojovat nadále."

Východisko z koaliční krize ve středu hledali předsedové tří vládních stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU na Úřadu vlády. Krizi rozpoutaly nejasnosti kolem majetkových poměrů premiéra a jeho rodiny. Jednání ve Strakově akademii inicioval ministr spravedlnosti a šéf US-DEU Pavel Němec. Premiér Stanislav Gross už v úterý řekl, že toto středeční jednání nepovažuje za klíčové, definitivní řešení chce najít koncem tohoto týdne.

Premiéra a úřadujícího šéfa ČSSD se zastal ministr financí Bohuslav Sobotka, řekl, že Stanislav Gross má jeho důvěru a že je pro to, aby koalice fungovala dál. "Já myslím, že lidovci se nechovají rozumně a poškozují koalici," zdůraznil Sobotka.

Někteří sociální demokraté mluví o tom, že Gross chystá veřejné prohlášení, snad i omluvu, za některá svá dřívější vyjádření. Zatím se ale neví kdy a jakou formou tak hodlá udělat.

Milan Kopp, Luděk Richter, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme