S kurzovým sázením má zkušenost každý třetí Čech

Češi sázejí nejvíce ve střední Evropě, a to hlavně pro radost. Slováci chtějí vsadit co nejméně a vyhrát co nejvíc. Poláci konzervativně zůstávají u té hry, kterou se naučili. Mentalitu sázkařů a trendy v kurzovém sázení zjišťoval nejnovější průzkum společnosti Factum Invenio pro sázkovou kancelář Fortuna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček

bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček | Foto: Petra Čechová

Průzkum zjistil, že v Česku již někdy sázel každý třetí člověk, na Slovensku každý čtvrtý a v Polsku každý desátý. Nejčastěji hrají muži, u nás a na Slovensku zejména střední generace, v Polsku se o sázení zajímají hlavně mladí ve věku 18 až 34 let. Sázejí zejména lidé ve městech.

Podle sociologa Jana Herzmanna z Factum Invenio se zde projevují i určité kulturní odlišnosti. „Češi jsou hravější, Poláci i Slováci to berou konkurenčněji jako soupeření s bookmakerem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Markéta Bartošová o sázkařích v ČR, Polsku a na Slovensku

Důvody, proč Češi a Slováci sázejí více než Poláci, jsou hlavně legislativní. Nejotevřenější je v tomto směru Slovensko, pak Česká republika, nejpřísnější Polsko.

„Pro licencované firmy v Polsku není na internetu povolené sázení. Což bohužel neznamená, že tam sázky přes internet nejsou, ale z nelegálního sázení nemá polský stát ani zlotý na daních a nemá ani šanci ho regulovat,“ říká mluvčí Fortuny Vladan Crha.

Nejen v Polsku ale i v Česku a na Slovensku se chytá změna legislativy. Česká vláda chce změnit zdanění hazardu i regulaci. Slibuje, že společnosti budou muset odvádět dvacet procent zisků z hazardu přímo do státního rozpočtu. Diskuse je však zatím na začátku.

Fotbal, hokej, dostihy, tenis i plochá dráha

Ve výběru sportů, na které se nejčastěji sází, jsou si Češi a Slováci hodně podobní. Dominuje fotbal a hokej, na třetím místě jsou dostihy, následuje je tenis a basketbal. V Polsku jsou hned za fotbalem dostihy, zajímavá je zde poměrně vysoká pozice ploché dráhy.

„Dostihy jsou v tomto směru zajímavým sportem. Veřejné mínění má tady velkou setrvačnost. Představy, které byly vytvořeny historicky – filmem, prvorepublikovou realitou – přetrvávají dodneška,“ vysvětluje Herzmann.

Češi mají rádi i sázky na nejrůznější kuriozity, i když netvoří velkou část vsazených peněz. Potvrzuje to Vladan Crha: „Když se něco takového objeví, snažíme se nabídnout něco zajímavého. Příkladem mohou být sázky na výsledky voleb, kdo se stane prezidentem v Polsku nebo i jestli Švýcarsko vydá do konce roku pana Pitra.“

Crha dále hodnotí české sázkaře jako drobné. „Sázené sumy jsou víceméně srovnatelné s ostatními zeměmi, jsou to relativně malé sázky. Drtivou většinu sázkařů v České republice tvoří takzvaní „dvackaři“.“

Pohodlný internet i společenská kamenná kancelář

Od 1. ledna je v Česku legální sázet i přes internet. Klientela se sem z kamenných kanceláří pomalu přesouvá. Je to pohodlnější, výhodnější díky lepším kurzům internetových sázkových kanceláří a také pružnější. Lze sázet během zápasů, kdy se mění kurzy v řádu vteřin.

Nabídka množných sázek na internetu je větší než v kamenných pobočkách. Ty se však snaží internetovou konkurenci dohnat zlepšováním služeb, navíc lidé při sázení rádi vyhledávají kontakt s ostatními, rádi si o svých sázkách povídají.

„Tradice a zážitek zůstává, pro spoustu sázejících na kurzové sázky je důležité zůstat v kontaktu. Internet nabízí také komunitní prostředí, ale ten prožitek je jiný. Takže zejména střední generace se „drží“ těch poboček,“ říká Herzmann.

Komunitní sázení má i další výhody. Pokud se člověk vyzná, může přijít k docela zajímavý tipům na sázky, k zajímavým informacím a na tom se dá dobře vydělat.

Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme