S léčbou dítěte musí stále souhlasit oba rodiče. Senátoři vrátili návrh poslancům

Senát má výhrady k návrhu, který ruší povinný souhlas obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Předloha tak míří i s připomínkami zpátky do sněmovny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 v tom ale žádnou komplikaci nevidí, jde prý jen o drobnosti. Rodiče by se tak změny měli dočkat začátkem dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Ten problém, kde jsme se se Senátem neshodli, je víceméně ve formulaci některých těch právních záležitostí posuzování dětí a posuzování lidí, kteří jsou v bezvědomí,“ uvedl Heger.

„Sněmovna začíná příští týden a je předjednáno, že ty vrácené zákony ze Senátu by se měly projednávat v třetím týdnu sněmovny, což bude někdy ještě do konce února,“ dodal.

Souhlas rodičů zavedla loni na jaře zdravotnická reforma. Pro rodiče i lékaře se ale nařízení ukázalo být neúnosným, často proto docházelo k jeho obcházení. Sám Heger přiznal, že opatření bylo chybou. Doufá proto, že sněmovna úpravu co nejdřív schválí.

„Protože to není zase tak kontroverzní věc. Mohlo by to začít platit, jakmile to bude uveřejněno ve sbírce, to znamená někdy do konce března,“ upřesnil.

Pro léčbu v akutním případě by měl podle vrácené předlohy stačit souhlas dětského pacienta. Pouze pokud nebude dostatečně vyspělé, bude souhlas rodiče nutný.

Matka nebo otec ale budou moci zmocnit k takovému souhlasu třetí osobu, například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Senát navrhuje formulaci, podle které bude nutný souhlas rodiče nebo opatrovníka, názor dítěte se má zohlednit. V případě, že lékař musí provést zákrok k záchraně života a rodič nebo opatrovník s tím nesouhlasí, nebude muset jejich názoru dbát.

Lucie Husárová 1, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme